Poslanci už mají návrh zákona umožňující rozpuštění sněmovny

Poslanecká sněmovna už dostala návrh ústavního zákona o zkrácení současného funkčního období sněmovny. Předložili ho zástupci ODS, ČSSD a Strany zelených. I přesto v úterý pokračovaly - hlavně uvnitř KDU-ČSL - spory o tom, jak se postavit k předběžné dohodě čtyř demokratických parlamentních stran, která se zkrácením funkčního období sněmovny i s vytvořením překlenovací vlády počítá. ODS už začala sbírat podpisy pod dohodu přímo od poslanců. Podpora nové vlády tak podle ODS nebude stát na stranách, ale na jejich poslancích. Politici se tím chtějí vyhnout situacím, kdy dohodu uzavřenou stranickými lídry odmítnou stranická grémia, jak se stalo v případě lidovců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Severa, Jiří Čunek

Pavel Severa, Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Podle premiéra v demisi Mirka Topolánka se podaří získat i hlasy některých lidovců, přestože v úterý znovu potvrdili, že se na sestavování nové vlády podílet nechtějí. Lidovci na svém poslaneckém klubu hlasovali i o návrhu ministra financí Miroslava Kalouska, který si přeje dodržení dohody čtyř parlamentních stran o překlenovací vládě a předčasných volbách. Kalouskův návrh ale těsně neprošel.

Frakce se naopak shodla na tom, že chce nová jednání o příští vládě. "Poslanecký klub považuje za nezbytné nadále hledat řešení této politické situace a považujeme za nutné najít nějakou shodu s ostatními demokratickými stranami," oznámil po jednání klubu KDU-ČSL jeho předseda Pavel Severa.

Občanští demokraté se dalším jednáním nebrání, lidovecký postoj se ale rozhodli vyřešit přes poslance. "Daleko cennější než dohoda čtyř předsedů je samozřejmě 101 až 160 - nebo kolik to vychází - podpisů pod jasnou dohodou, kterou přineseme panu prezidentovi," vysvětlil další kroky ODS při řešení vládní krize premiér Topolánek.

V této parlamentní dohodě podle něj budou podepsaní poslanci deklarovat podporu zákona o zkrácení funkčního období a podporu vládě vedené nestraníkem a předsedou Českého statistického úřadu Janem Fischerem při hlasování o důvěře. Dokument chce ODS předložit i ostatním stranám, tedy zeleným, lidovcům i sociálním demokratům, a tím naplnit obsah původní nedělní domluvy. Podpoří jej i senátoři občanských demokratů.

Sociální demokracie podle svého předsedy Jiřího Paroubka návrh na řešení vládní krize, pod který Mirek Topolánek shání podpisy koaličních poslanců, podpoří. Paroubek to už oznámil prezidentovi Václavu Klausovi. Musí ale být na bázi nedělní dohody lídrů trojkoalice a ČSSD, řekl šéf nejsilnější opoziční strany.

Na vypracování návrhu ústavního zákona se lídři stran končící koalice a opozičních sociálních demokratů dohodli v rámci dohody o řešení nynější politické krize. Předčasné parlamentní volby by se podle ní měly konat 9. a 10. října. Už v pondělí ale dohodu odmítlo lidovecké širší vedení s tím, že nechtějí být statisty u velké koalice ODS-ČSSD. Na základě tohoto kroku ji pak zpochybnili i zelení.

Úterní jednání lidovců provázela ostrá hádka. Vypukla poté, co na poslanecký klub přišli i členové strany, kteří nejsou poslanci. Ministr financí Miroslav Kalousek je hlasitě vyzval k odchodu s tím, že na zasedání klubu nemají co dělat. To urazilo také předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka, který z klubu na určitý čas rovněž odešel se slovy, že "takhle lidovci jednat nebudou".

Kalousek pak v podvečer ČTK řekl, že uvažuje o odchodu z KDU-ČSL, kandidovat za ni prý v příštích volbách už nebude určitě. O svém dalším setrvání ve straně se rozhodne na základě květnového sjezdu KDU-ČSL. "Je to výsledek dlouhodobého uvažování," uvedl Kalousek.

Přečtěte si také:
Nedělní dohoda o překlenovací vládě se hroutí
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Topolánek navrhne na post premiéra šéfa ČSÚ Fischera
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Dohoda o nové vládě by měla být do konce týdne
Klaus chce rychlé řešení vládní krize, Topolánek víc času k vyjednávání
Předčasné volby ano, ale vláda politická nebo ,úřednická'?
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Politici se dohadují o nové vládě a předčasných volbách
Širší vedení ODS čeká, že Klaus pověří sestavením nové vlády Topolánka
Čunek pro Radiožurnál: Ve vládě by mohly být čtyři strany, ne ale komunisté
Česko už řídí vláda v demisi
Vláda Mirka Topolánka schválila svou demisi
Klaus: Pád vlády není katastrofou, zvrat polistopadového vývoje nebude
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Veronika Malá, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme