Poslanci v prvním čtení podpořili návrh balíčku sociálních škrtů

Škrty v sociální oblasti prošly úspěšně prvním kolem sněmovního projednávání. Opozici se nepodařilo prosadit návrh na zamítnutí balíku úsporných norem. Ty například mění výši rodičovského příspěvku nebo omezují porodné. Sociální demokraté společně s komunisty označily plánované změny za asociální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas obhajuje úsporná opatření v Poslanecké sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jsou ale nutné. „Padlo tady mnoho argumentů o tom, jak jsou připravované kroky asociální, že neberou sociální ohledy. Ano, některé kroky jsou nepopulární a bolestivé. Nicméně děláme je jenom proto, abychom za pár let nemuseli dělat ty kroky ještě bolestivější. Anebo, aby to za nás nemusely zaplatit naše děti,“ řekl Drábek.

Opozice se nicméně pokusí alespoň o korekci novel. Radiožurnálu to potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka: „Jsme připraveni předložit pozměňující návrhy ve výborech. Pokud neprojdou na výboru, tak určitě předložíme pozměňovací návrhy na plénu poslanecké sněmovny.“

Sociální demokracie bude také prosazovat to, aby se o každém ze škrtů hlasovalo samostatně a zvlášť. „Protože každý představuje samostatně docela velký problém. Bylo by dobře, aby si to uvědomili i koaliční poslanci. V tomto smyslu připraví sociální demokracie pozměňující návrhy. V případě, že přijaty nebudou, tak budeme hlasovat proti návrhu zákona jako celku,“ uzavřel Sobotka.

Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme