Poslanci v prvním kole hlasování schválili senátní návrh na zrušení sKaret

Poslanci možná zruší sKarty. Po dlouhé debatě prošel ve sněmovně prvním kolem schvalování senátní návrh na ukončení kontroverzního projektu. Teď se o něm bude jednat v sociálním výboru. sKarty vadí nejen politikům, ale také postiženým. Výhrady má i ombudsman a ochránci soukromí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKarta

sKarta | Foto: mpsv.cz

O budoucnosti sKaret mluvili poslanci déle než tři hodiny. Kritizuje je většina politických stran.

Pro návrh na zrušení tak nakonec zvedli ruku zákonodárci z vládní ODS i LIDEM. A také celá opozice.

„Je to prostě problém vlády. Stalo se něco, co se podle mě nesmí stát, a vy nyní nevíte, jak to máte řešit. To je celé,“ potvrdil za ČSSD místopředseda strany Lubomír Zaorálek.

První, kdo z vládní koalice přišel s tím, že by měl kritizovaný projekt skončit, byl premiér a předseda ODS Petr Nečas. I podle poslankyně ODS Lenky Kohoutové už sKartám odzvonilo a nemají budoucnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny o senátním návrhu na zrušení kontroverzních sKaret sledovala Jana Čermáková

„Spíše se musíme velmi rychle postarat o to, aby paní ministryně dohodla s Českou spořitelnou ukončení smlouvy,“ myslí si.

sKarty hájí už jen vládní TOP 09, jejíž exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek systém připravil. A znovu ho také před poslanci obhajoval.

„Celý projekt sKaret byl od začátku naprosto transparentní. 30. června 2011 byly zveřejněny zadávací podmínky veřejné obchodní soutěže, do ní se přihlásily tři největší banky v České republice, přezkoumal ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a poté byla uzavřena smlouva s Českou spořitelnou,“ uvedl.

Poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková se pokusila návrh na zrušení sKaret zamítnout, ale neuspěla. Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 oznámila, že má svou představu, jak projekt ukončit.

Senátní návrh jí totiž připadá neproveditelný. Poslancům mimo jiné řekla, že by zrušení sKaret znamenalo porušení smlouvy s Českou spořitelnou a přineslo by i další problémy. „Přenastavení výplat dávek na jiný způsob bude znamenat značné administrativní zatížení pro úřad práce,“ varovala.

Znovu by poslanci mohli sKarty řešit už na červnové schůzi. Sněmovní sociální výbor totiž na projednání dostal jen 30 dnů.

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme