Poslanci vrátili do kalendáře Mezinárodní den žen

Do našeho kalendáře se zřejmě vrátí 8. březen jako Mezinárodní den žen. Přes odpor Senátu dnes pro novelu zákona o státních svátcích zvedli ruku poslanci. Norma zavádí další tři nové významné dny a nové pojmenování 8. května jako Dne vítězství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kalendář

kalendář | Foto: Metrostav

Dolní komora nepodpořila návrh Senátu, aby byl Mezinárodní den žen ze seznamu významných dnů odstraněn, protože byl za komunismu zdiskreditován.

Nejprve však neschválila ani poslaneckou verzi, která naopak s MDŽ počítala. Přímo v jednacím sále dolní komory se ale uskutečnila improvizovaná politická vyjednávání mezi kluby a poslanci nakonec odhlasovali návrh, který obsahoval i Mezinárodní den žen.

Rozhodnutím sněmovny rozladilo poslance Josefa Pavlat z ODS. "Musíme si uvědomit, že tímto rozhodnutím mezi významné dny, mezi které patří náš vstup do NATO, Den obětí komunismu nebo Den veteránů, bude Mezinárodní den žen jeden z nejstrašnějších svátků, především způsob jeho slavení v minulém režimu," konstatoval Pavlata.

Schválení záměru ponechat oslavu MDŽ v kalendáři naopak vítají komunisté. "Bylo trapné, že celý svět slavil Mezinárodní den žen jako úctu k ženám a jejich boji za rovná práva a Česká republika byla oázou nepochopení tohoto svátku. Bylo to ideologicky podbarveno," řekl místopředseda dolní komory Vojtěch Filip.

Pokud novelu podepíše i prezident Václav Klaus, stanou se novými významnými dny kromě 8. března ještě 27. leden jako Den památky obětí holokaustu, 27. červen jako Den památky obětí komunistického režimu a 11. listopad jako Den válečných veteránů.

Významné dny jsou normální pracovní dny. Česko má dosud dva takové dny - 12. března (Vstup ČR do NATO) a 5. května (Květnové povstání českého lidu).

Volnými dny jsou státní svátky, jež připadají na 1. ledna (Den obnovy samostatného českého státu), 1. května (Svátek práce), 8. května (Den osvobození), 5. července (Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje), 6. července (Den upálení mistra Jana Husa), 28. září (Den české státnosti), 28. října (Den vzniku samostatného československého státu) a 17. listopadu (Den boje za svobodu a demokracii).

Dny pracovního klidu jsou dále Velikonoční pondělí, Štědrý den 24. prosince a následující dva dny svátků vánočních.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme