Poslanci vrátili zákon o partnerském soužití

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení vrátila vládě k dopracování návrh zákona o soužití lidí téhož pohlaví. Stalo se tak poté, co návrh přestál hlasování o zamítnutí. Návrh na vrácení zákona vládě podpořilo 85 poslanců ze 166 přítomných, mezi nimi všichni lidovci, většina zákonodárců ODS a někteří unionisté. Obdobným návrhem zákona se sněmovna zabývala už potřetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Vládní návrh ve sněmovně obhajoval ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, podle něhož podobný zákon v zahraničí vytvořil motivaci k stabilnímu životnímu režimu gayů a lesbiček. "Sociologové hovoří o tom, že taková instituce v zahraničí přispívá k tomu, že se eliminuje psychická osamělost, pocity společenských stigmat atd. Nějaká primitivní srovnávání s manželstvím - bude to manželství, nebo ne - jsou podle mě zavádějící. Pro mě je důležitý obsah té instituce, která umožňuje partnerům téhož pohlaví vytvořit právně i sociálně plnohodnotný svazek. To považuji za důležité."

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že v předloze je pod snahou o legalizaci partnerských svazků skryt skutečný záměr gayů a lesbiček. "Dlouhodobě prosazovatelům homosexuálního manželství jde o umožnění výchovy dětí v tomto svazku. To je přesně ten důvod, proč nebudu podporovat jeho vznik, protože se nechci dožít toho, jak dva pánové vysvětlují svému synovi, který z nich je maminka," prohlásil Tlustý.

Poslanci schválili také zrušení čtrnáctých platů ústavních činitelů. Umožnit to má vládní návrh zákona, který - pokud jej schválí i Senát a prezident republiky - připraví o jeden plat všechny zákonodárce, soudce,státní zástupce, členy prezidia Komise pro cenné papíry a zástupce ombudsmana. Zákon podpořila drtivá většina poslanců .

Poslanecká sněmovna nečekaně nehlasovala o schválení velké novely volebního zákona. Na návrh poslance ODS Miroslava Beneše byla převahou 77 hlasů z přítomných 83 poslanců vrácena do druhého čtení. Tak budou moci zákonodárci předložit k normě ještě další pozměňovací návrhy. Českému rozhlasu to Beneš, jako iniciátor odkladu konečného rozhodování o přijetí volební novely, potvrdil.

Lenka Rákosová, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme