Poslanci vrátili zákon o partnerském soužití

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení vrátila vládě k dopracování návrh zákona o soužití lidí téhož pohlaví. Stalo se tak poté, co návrh přestál hlasování o zamítnutí. Návrh na vrácení zákona vládě podpořilo 85 poslanců ze 166 přítomných, mezi nimi všichni lidovci, většina zákonodárců ODS a někteří unionisté. Obdobným návrhem zákona se sněmovna zabývala už potřetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Vládní návrh ve sněmovně obhajoval ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, podle něhož podobný zákon v zahraničí vytvořil motivaci k stabilnímu životnímu režimu gayů a lesbiček. "Sociologové hovoří o tom, že taková instituce v zahraničí přispívá k tomu, že se eliminuje psychická osamělost, pocity společenských stigmat atd. Nějaká primitivní srovnávání s manželstvím - bude to manželství, nebo ne - jsou podle mě zavádějící. Pro mě je důležitý obsah té instituce, která umožňuje partnerům téhož pohlaví vytvořit právně i sociálně plnohodnotný svazek. To považuji za důležité."

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý tvrdí, že v předloze je pod snahou o legalizaci partnerských svazků skryt skutečný záměr gayů a lesbiček. "Dlouhodobě prosazovatelům homosexuálního manželství jde o umožnění výchovy dětí v tomto svazku. To je přesně ten důvod, proč nebudu podporovat jeho vznik, protože se nechci dožít toho, jak dva pánové vysvětlují svému synovi, který z nich je maminka," prohlásil Tlustý.

Poslanci schválili také zrušení čtrnáctých platů ústavních činitelů. Umožnit to má vládní návrh zákona, který - pokud jej schválí i Senát a prezident republiky - připraví o jeden plat všechny zákonodárce, soudce,státní zástupce, členy prezidia Komise pro cenné papíry a zástupce ombudsmana. Zákon podpořila drtivá většina poslanců .

Poslanecká sněmovna nečekaně nehlasovala o schválení velké novely volebního zákona. Na návrh poslance ODS Miroslava Beneše byla převahou 77 hlasů z přítomných 83 poslanců vrácena do druhého čtení. Tak budou moci zákonodárci předložit k normě ještě další pozměňovací návrhy. Českému rozhlasu to Beneš, jako iniciátor odkladu konečného rozhodování o přijetí volební novely, potvrdil.

Lenka Rákosová, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme