Poslanci VV budou řešit kauzu Škárka. Možná vyloučí Humla

Poslance Věcí veřejných čeká na utajovaném místě jednání sněmovního klubu, na kterém budou řešit dopady nařčení svého bývalého kolegy Jaroslava Škárky z korupce a kritický dopis Stanislava Humla. Toho nejspíš čeká stejně jako Škárku vyloučení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Škárka (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

Huml se v dopise opřel do vrcholných činitelů Věcí veřejných v souvislosti se svým obviněním. Označuje je za všehoschopné lidi, mezi jejichž metody patří vydírání a nátlakové akce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedu poslanců TOP 09 Petr Gazdík na Rádiu Česko

„Až se sejdou všichni poslanci včetně pana Humla, tak chceme hovořit i specielně o jeho útoku, kde obvinil ministerstvo vnitra nebo dokonce mě, že jsem zinscenoval jeho obvinění, což je absurdní pomluva. Já budu samozřejmě žádat omluvu za něco takového,“ řekl předseda strany Radek John.

Jaroslava Škárku, který v posledních dnech poukazuje na podivné praktiky Věcí veřejných, vyloučila v úterý Rada VV ze strany, není už ani členem poslaneckého klubu.

I když obě kauzy jsou staré jen několik dní, výjezdní jednání klubu bylo podle poslance VV Michala Babáka naplánované už týdny dopředu.

„Tento klub byl svolán zhruba před 14 dny a měly se na něm řešit věci typu daňových reforem, důchodových reforem a zdravotnických reforem. Bohužel k tomu naběhly jednak kauza pana Škárky a jednak zaútočení pana Humla na našeho pana předsedu,“ potvrdil Babák.

Huml je ve straně považován za rebela. Do sporu s VV se poprvé veřejně dostal loni v létě, kdy straně vypověděl smlouvu, v níž se zavázal pod sedmimilionovou pokutou k hlasování shodnému se stanovisky klubu.

Případ se dotýká i koalice

Předsedu poslanců TOP 09 Petr Gazdík se už případ dotýká celé koalice a vlády. Časově je ale ještě stále záležitostí Věcí veřejných.

„Oni musí veřejně vysvětlit tyto věci, které se objevují trochu jako seriál. Poslanecký klub VV by k tomu měl zaujmout velmi jasné stanovisko a vzkázat koaličním partnerům, jak ty věci vnímá a zdůvodnit je. Pak by se měla sejít K9 a problém řešit koaličně,“ řekl Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ODS a ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil na Rádiu Česko

K jednání koaličních partnerů na úrovni K9 by podle něj mělo dojít v řádu dnů. „Určitě to nemohou být týdny nebo dokonce čekání na policejní vyšetřování,“ myslí si Gazdík.

Místopředseda ODS a ministra spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že včerejší vysvětlení ministra Víta Bárty ke kauze Škárka pro něj není dostatečné.

„VV se k tomu budou muset znovu postavit a vysvětlit to lépe. ODS rozhodně nebude strkat hlavu do písku a říkat, že se nic neděje. Nechceme někoho lacině vyzývat k odstoupení, ale chceme dát našim partnerům z VV prostor k tomu, aby se sami pokusili problém vyřešit,“ uvedl Pospíšil.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček, Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme