Poslanci VV podpořili Bártu, strana bude hledat nové vedení

Neformální lídr vládních Věcí veřejných Vít Bárta, odsouzený v úplatkářské kauze k podmínce, zůstává poslancem. A má i podporu svých kolegů ze sněmovny. Grémium strany se pak dohodlo na svolání celostátní konference, která odstartuje volbu nového předsedy VV. Ten by měl být znám do konce června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta spěšně odchází ze zasedání grémia Věcí veřejných | Foto: ČTK

V usnesení poslaneckého klubu VV je poděkování Vítu Bártovi za dosavadní práci, kterou pro stranu odvedl, a podpora v jeho odvolacím řízení proti dnešnímu rozsudku.

Bárta se proti verdiktu soudu, který ho uznal vinným z uplácení spolustraníků, odvolal. Už ale nepovede sněmovní frakci. Stejně tak i pozastavil své členství ve straně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci ve Věcech veřejných mluvil ve Stalo se dnes bývalý místopředseda strany Tomáš Jarolím

V podvečer přišel Bárta na jednání stranického grémia a zdržel se asi 40 minut. S novináři odmítl hovořit. K případnému odchodu se sněmovny se neformální lídr VV podle informací ČTK vyjádří až po pravomocném rozsudku.

Nového předsedu by si měl poslanecký klub Věcí veřejných vybrat 24. dubna, tedy v den, kdy začíná dubnová schůze Poslanecké sněmovny.

Grémium Věcí veřejných teď už bez Bártovy účasti řeší další směřování strany. Některé krajské organizace požadují obměnu nejvyššího vedení, předseda strany Radek John ale odstupovat z čela strany nehodlá. O výměně proto rozhodne až volební kongres.

John: Zaujme-li jiný kandidát, na předsedu kandidovat nebudu

Číst článek

Širší vedení VV už podle místopředsedkyně strany Kateřiny Klasnové rozhodlo o konání dvou celostátních konferencí. První musí konstatovat, že mandát současného předsednictva vyprší předčasně, a konat se má do konce května.

O novém předsedovi pak rozhodne internetová volba registrovaných příznivců strany, kterou potvrdí další republiková konference. Ta by se měla uskutečnit do konce června.

Jednou z favoritek volby je místopředsedkyně strany a vicepremiérka za VV Karolína Peake, která už oznámila, že o místo předsedkyně bude usilovat.

Pokud do čela strany nebude znovu kandidovat současný předseda John, kandidaturu zváží i jeho bývalý místopředseda Tomáš Jarolím, který stál za nedávným vyhrocením situace v koalici.

„S nikým jiným bych do toho nešel, pokud by mě někdo chtěl nominovat jako místopředsedu. Pakliže do toho Radek John nepůjde, tak budu zvažovat, zda kandidáti, kteří tam jsou, nezastupují jenom takové to smířlivé křídlo a zda není potřeba kandidáta, který bude naplňovat původní myšlenky Věcí veřejných, a zvažoval bych, jestli nebudu kandidovat sám,“ potvrdil Jarolím ve vysílání Radiožurnálu.

Plné znění rozsudku nad Jaroslavem Škárkou a Vítem Bártou v kauze uplácení ve VV

Číst článek

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme