Poslanci VV vyloučili ze svého klubu Kočí a Humla

Pnutí uvnitř vládní strany Věci veřejné pokračuje. Její poslanci vyloučili večer ze svého klubu svou bývalou předsedkyni Kristýnu Kočí a také Stanislava Humla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml

Jak dále oznámil novinářům mluvčí strany Jakub Žižka, nikdo z členů klubu prý nebyl proti. Huml již předtím oznámil, že chce z klubu odejít, a to kvůli poměrům ve straně. Objevilo se totiž podezření, že neformální šéf Věcí veřejných a ministr dopravy Vít Bárta rozdává straníkům peníze, a tak si zajišťuje jejich loajalitu. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Huml novinářům řekl, že s VV už nechce mít cokoliv společného a bude nezařazeným poslancem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj ve VV shrnuli ve Stalo se dnes V. Masopustová a M. Korecký

K rebelům uvnitř strany se připojila i poslankyně Jana Suchá. Zatím ve straně zůstává.

Jak ve Stalo se dnes hlásila naše reportérka Věra Masopustová, klub pak večer ústy mluvčího vzkázal, že stojí svým předsedou, vedením strany a všemi svými ministry a bude dál prosazovat program Věcí veřejných ve vládě.

Komentátor Miroslav Korecký ve Stalo se dnes připomněl, že v klubu VV tak zatím zůstává 21 poslanců. „Což by nehovořilo o rozvratu klubu. Jiná věc je, jak to bude závažné pro celou stranu.“

„Ještě dopoledne to vypadalo, že tuto krizi mohl premiér Petr Nečas, ODS a TOP 09 využít, že by získali pro svůj koaliční projekt část klubu VV. Potřebovali 7 a více poslanců, aby měli většinu ve sněmovně. Pokud se vzpoura omezí na 3 poslance VV, tak s tím počítat nemohou.“

Podle Koreckého tak budou muset dál spolupracovat s Vítem Bártou a jeho stranou, která nyní čelí vážným podezřením, nebo úplně zrušit koaliční projekt, či se vydat cestou menšinové vlády.

Další trestní oznámení

Ještě před tím poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí podala trestní oznámení na ministra dopravy a faktického lídra strany Víta Bártu ohledně předávání peněz za loajalitu a vyzvala ho k rezignaci na vládní funkce:

„Na základě událostí posledních dnů vyzývám ministra dopravy Víta Bártu, aby rezignoval na všechny stranické a politické funkce a současně cítím odpovědnost za situaci v politické straně a žádám všechny kolegy a členy poslaneckého klubu, abychom se společně s ostatními členy VV snažili udržet hlavní cíle naší strany," uvedla Kočí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kristýna Kočí vyzývá Víta Bártu k rezignaci

Jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných, svolaného do sněmovny jeho předsedkyní Kočí, trvalo jen pár minut. Radek John totiž jako předseda strany převzal pravomoci Kočí a svolal další jednání do sídla Věcí veřejných. Právě tam pak poslanci za VV z klubu vyloučili Kočí a Humla.

Také někteří členové Věcí veřejných v Plzeňském kraji zvažují ukončení svého členství ve straně. Zklamal je nedemokratický přístup vedení a jejich rozhodování ovlivnila i současná kauza, kterou rozpoutal poslanec a teď už bývalý člen Věcí veřejných Jaroslav Škárka.

Předseda klubu v Plzni Jiří Krátký Radiožurnálu potvrdil, že sám o odchodu ze strany uvažuje - definitivně se chce rozhodnout po pondělním jednání klubu: „Hlavně, když si člověk zrekapituluje a projde poslední události, tak je to skutečně, řekl bych, otřesné. A člověk se setkává i s tím, že lidé z jeho okolí ho konfrontují s tím, jak může své jméno spojovat s takovouto stranou.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme