Poslanci vybrali jen šest nových radních

Boj koalice s opozicí o složení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokračuje. První pokus zvolit její nové členy se dnes poslancům nezdařil - vybrali jen šest radních z celkových třinácti. Rada tak prakticky nemůže pracovat. Tři nominovaní jsou z ČSSD, po jednom z KDU-ČSL, US-DEU a KSČM. Občanským demokratům neprošel ani jeden navržený kandidát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Česká televize

"To je pomsta ODS za to, že nechtěla odvolávat starou radu," komentoval výsledek hlasování občanský demokrat Petr Pleva. "Zároveň si myslím, že to byl pokus o to skutečně ovládnout radu tak, aby vykonávala přesně to, co dostane jako politické zadání."

Opozici také vadil způsob volby - tedy veřejné hlasování. Zákonodárcům za ODS a KSČM se nepodařilo prosadit hlasování tajné.

"Těch voleb veřejných jsme v minulých padesáti letech měli dost a já si myslím, že by každý poslanec měl mít právo rozhodnout podle svého vědomí a svědomí a nikoli podle nátlaku, jak se na něj bude dívat pan premiér Špidla," argumentovala například Plevova stranická kolegyně Kateřina Dostálová.

Lidovec Jaromír Talíř však namítá: "Mně zase chodí dotazy od našich voličů, aby klub jasně řekl, jak kdo hlasoval v případě jiné tajné volby. Já si myslím, že můžeme nalézt argumenty pro i proti, a minulá volba Rady pro rozhlasové a televizní vysílání probíhala veřejně, takže je to zcela v kontinuitě."

Novými radními budou spisovatelka Eva Kantůrková, bývalý poslanec ČSSD Jan Kostrhun a předseda Helsinského občanského shromáždění Petr Pospíchal - všechny tři navrhla sociální demokracie. Lidovci do RRTV prosadili svého někdejšího senátora Jiřího Šenkýře, unionisté pak uspěli se svým kandidátem Milanem Jakobcem a komunisté se svým exposlancem Daliborem Matulkou.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má mít celkem 13 členů. Zbylé radní chtějí zákonodárci vybrat až na další, květnové schůzi. Dnes zvoleným členům chce premiér Vladimír Špidla předat jmenovací dekrety co nejdříve. Šestičlenná rada ale zatím nebude usnášeníschopná.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme