Poslanci vydali Bártu a Škárku k trestnímu stíhání

Policie může stíhat předsedu poslanců věcí veřejných Víta Bártu a nezařazeného poslance Jaroslava Škárku. Sněmovna dnes oba politiky zbavila imunity. Pro jejich vydaní k trestnímu stíhaní bylo 177 přítomných poslanců, tři hlasovali proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Bárta na schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

Policie oba politiky podezírá z korupce. Bárta i Škárka ve svých projevech ve sněmovně znovu zopakovali, že se cítí nevinní a sami poslance požádali, aby je imunity zbavili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny sledovala reportérka Martina Spěváčková

Předseda poslanců VV pak dodal, že teď hodlá své jméno očistit u soudu.

„Nemohl jsem udělat nic víc z hlediska žádosti o své vydání, než co jsem udělal, a děkuji tomu, že jsem byl tak majoritně vyslyšen. Samozřejmě nezbývá, než pracovat,“ uvedl Bárta po hlasování.

Pro vydaní Škárky a Bárty zvedlo ruku 177 poslanců, proti hlasovali jen tři zákonodárci z Věcí veřejných. Jedním z nich byl ministr školství Josef Dobeš.

Premiér Petr Nečas (ODS) rozhodnutí sněmovny považuje za logický krok. „Vydání doporučil mandátový a imunitní výbor a oba páni o vydání sami požádali,“ podotkl Nečas.

Spokojený je i šéf imunitního a mandátového výboru Jeroným Tejc Z ČSSD. „Sněmovna zatím vždy ve všech případech, pokud se týkalo trestního stíhání, na základě doporučení mandátového výboru postupovala,“ řekl Tejc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Jaroslav Škárka v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Bárta si podle policie penězi kupoval loajalitu svých někdejších spolustraníků Škárky a poslankyně Kristýny Kočí. V případě Kočí šlo o půl milionu korun, ve Škárkově případě o 170.000 korun.

Škárku chtějí policisté stíhat proto, že část peněz z údajného úplatku od Bárty utratil. Úplatek navíc podle policie oznámil pozdě. Poslanec to odmítá.

„Tvrdím, že jsem nepoužil peníze Víta Bárty. Chtěl jsem je odevzdat, pouze z časových důvodů to mělo nějaké malé zpoždění. První důvod byl ten, že v té době byl ministrem vnitra Radek John a nevěřím tomu, že by moje oznámení bylo hned od počátku šetřeno správně,“ uvedl Škárka ve vysílání Radiožurnálu.

Martin Hromádka, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme