Poslanci vydali Parkanovou k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel CASA

Místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) vydali její kolegové k trestnímu stíhání. Pro vydání hlasovali opoziční poslanci ČSSD, KSČM, VV i vládní strana LIDEM. Členové ODS a TOP 09 v hlasování jednotní nebyli. Ze 176 přihlášených poslanců zvedlo ruku pro vydání 117, proti bylo 45 členů dolní komory. Parkanová se vzápětí vzdala funkce místopředsedkyně sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlasta Parkanová na jednání sněmovny o jejím vydání k trestnímu stíhání

Vlasta Parkanová na jednání sněmovny o jejím vydání k trestnímu stíhání | Zdroj: ČTK

Vlasta Parkanová se před poslanci obhajovala necelou hodinu. K řečnickému pultíku přišla vyzbrojená několika právními posudky a řadou materiálů.

Všechny měly dokázat, že jako ministryně obrany neměla povinnost cenu letounů CASA ověřovat nezávislým posudkem a že to při nákupu vojenského materiálu navíc není ani možné.

Policie chce Parkanovou stíhat právě za to, že nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů. Údajně tím státu vznikla škoda 658 milionů korun.

Problematický nákup
Nákup letadel CASA od začátku provázely problémy a pochybnosti. Pořízení čtyř letadel za 3,5 miliardy korun schválila Topolánkova vláda v dubnu 2009, kdy už byla v demisi. Tři letadla armáda měla koupit a jedno vyměnit za pět bitevníků L-159.
Smlouva o nákupu byla podepsána v květnu. Za obranu ji podepsal náměstek Martin Barták, a to den předtím, než na postu ministra obrany vystřídal Parkanovou. Kontrakt pak stvrdila přechodná vláda Jana Fischera.
Obchod prověřovala Evropská komise. ČR prý nedodržela předpisy EU, když o velké zakázce rozhodla bez výběrového řízení. Česko změnilo svou legislativu v této oblasti a EK řízení zastavila.
Letadla CASA měla od začátku technické problémy, jejich provoz byl několikrát zastaven. 31. května 2012 MO oznámilo, že závady na avionice byly odstraněny. Zkouškami nyní prochází systém pasivní ochrany. Po jejich dokončení ministerstvo rozhodne, jestli si španělské letouny ponechá.

Exministryně to odmítá, podle několika právních expertiz totiž takovou povinnost neměla. Policejní žádost podle ní obsahuje hned několik lží a označila ji za účelovou.

Odmítla také nařčení z jakéhokoli trestného činu. V policejní žádosti podle ní není jakýkoli hodnověrný důkaz, že by letouny byly předraženy a že by státu vznikla škoda.

Podle Parkanové může být za jejím obviněním snaha o samotné stíhání a kriminalizaci výkonu politické funkce.

„Já nevím, co stojí za tímto obviněním, spíš mám zatím dojem, že účelem je stíhání samotné. Stíhání v politice totiž znamená hektolitry špíny, které na vás opakovaně vylijí, přičemž očištění je malá kostička mýdla, kterou média jednou otisknou na straně 6 a to ještě v lepším případě, v horším se napíše, že to stejně bylo nějak jinak a že to stejně bylo zameteno pod koberec,“ uvedla.

Bývalá ministryně obrany zpochybnila i tvrzení, že její stíhání pomůže policii v dalším vyšetřování:

„To je přece naprosto skandální přikývnutí teorii, že mám být obviněna z nesmyslných trestných činů jen proto, aby policie přes mé stíhání se dostala k rozkrytí jiné trestné činnosti jinými pachateli.“

Parkanová před poslanci hájila postup při nákupu letadel CASA

Číst článek

Pro vydání hlasovali všichni přítomní poslanci ČSSD, KSČM, VV a LIDEM. Členové ODS a TOP 09 nebyli vázáni žádným doporučením a v hlasování tak nebyli jednotní.

Vydání podpořil například i premiér a předseda ODS Petr Nečas, šéfka sněmovny Miroslava Němcová, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nebo ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Proti byl mimo jiné šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura nebo člen mandátového a imunitního výboru Marek Benda. Řada poslanců ODS se hlasování zdržela.

Největší zastání našla Parkanová u svého klubu TOP 09-Starostové, proti jejímu vydání se postavilo 30 poslanců a stejně hlasovala i sama Parkanová. Jen 7 členů klubu stíhání podpořilo, byl mezi nimi například ministr zdravotnictví Leoš Heger, který své rozhodnutí dopředu oznámil a v odpolední diskusi ho obhajoval.

Z nezařazených poslanců byl proti vydání Parkanové jen Jaroslav Škárka, který má sám se ztrátou poslanecké imunity zkušenost a v dubnu byl nepravomocně odsouzen za korupci.

Kalousek: Obvinění Parkanové v kauze CASA poškozuje TOP 09. Mám vztek

Číst článek

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme