Poslanci vyhověli odborům. Stávku neodvrátili

Sněmovna podpořila nižší zdanění zaměstnaneckých benefitů. Vládní návrh novely zákona o dani z přidané hodnoty podpořila levice, pravicové strany a zelení byly proti, lidovci se hlasování nezúčastnili. Rozhodnutí sněmovny však zatím čtvrteční stávku neodvrátilo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Pro vládní předlohu hlasovalo 56 přítomných poslanců z KSČM a ČSSD a podpořili ji i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Evžen Snítilý. S výsledkem jsou spokojení sociální demokraté. Jejich místopředseda Lubomír Zaorálek je navíc přesvědčený o tom, že projednat a schválit tento bod zrychleně v režimu legislativní nouze byla jediná cesta, jak problém s benefity řešit a odvrátit stávku

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje svých stran vysvětlili v Ozvěnách dne Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a místopředseda ODS, poslanec Petr Nečas

Urychlené jednání sněmovny si vynutily dopravní odbory, které hrozí stávkou. Chtějí se však zítra opět sejít k jednání. "Velmi bych uvítal, kdyby odboráři přehodnotili záměr vystavit tuto zemi ve čtvrtek stávce. Já pro to teď skutečně nevidím důvod," uvedl po jednání dolní komory parlamentu předseda vlády Jan Fischer.

Sněmovna hrozbu stávky nezvrátila

Odboráři se v podvečer sešli s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou, který je ubezpečil, že schůzi horní komory svolá do deseti dnů. Odborářští předáci prohlásili, že dnešní výsledek hlasování ve sněmovně neodvrátil možnost stávky. Avšak o tom, zda stávka skutečně bude, rozhodnou odbory ve středu.

Občanští demokraté už zveřejnili, že jejich senátoři návrh odmítnou. Lidovci jsou pak ve sněmovně připravení přidat se ke komunistům a sociálním demokratům a Senát přehlasovat. Mají ale podmínku - odbory musí zrušit hrozbu stávky. TOP 09 podle svého místopředsedy Miroslava Kalouska postup odborů tvrdě kritizuje.

Postoje byly jasné

Postoje jednotlivých politických stran před dnešním jednáním ve sněmovně, které mohlo rozhodnout o stávce v dopravě, byly poměrně jasné: Občanští demokraté potvrdili své výhrady z předchozích dní a rozhodli se, že nepodpoří novelu zákona o DPH, která by snížila zdanění zaměstnaneckých výhod. Stejný postoj má i TOP09.

ČSSD a KSČM naopak nároky odborářů uznávají a prosadily i to, aby se o novele jednalo ve stavu legislativní nouze. Lidovci podmiňují svou podporu pro změnu zákona tím, že odbory zruší stávku.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik v Ozvěnách dne řekl, že vláda a sněmovna v této chvíli odpracovaly vše, aby pominuly důvody ke stávce. "Teď je míček na straně Senátu."

Kováčik také řekl, že jeho poslanecký klub uznává požadavky a nároky odborářů i ústavní právo na stávku. "S odboráři jsme jednali a jsme s nimi ve styku. Udělali jsme pro to, aby důvody ke stávce pominuly," zopakoval.

Místopředseda ODS, poslanec Petr Nečas připomněl požadavek jeho strany , aby odbory odvolaly stávku. "Nedovedeme si představit, že by pod tímto vydíráním jednala politická reprezentace. Nejsme ochotni na ně přistoupit."

Senát se sejde v pátek

Předseda Senátu Přemysl Sobotka ve Stalo se dnes shrnul své jednání s odboráři. "Oni trvají na svém postoji. My bychom rádi jednali, ale pod hrozbou stávky je to pro nás nepřijatelné a z toho plyne stanovisko klubu ODS." Ten vládní návrh nepodpoří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své jedbání s odbory popsal ve Stalo se dnes šéf Senátu Přemysl Sobotka. Ochotu k jednání vyjádřil předseda Odborové organizace Metro, Jiří Obitko

Senát bude o normě jednat v pátek, jak řekl Sobotka, je to nejdříve možný termín podle jednacího řádu.

"Podle mého názoru je to vytržené pouze pro lidi zaměstnané v dopravě. Ale celá stávka v podstatě jakoby porušovala to, co odbory mají původně hájit, tedy zájmy zaměstnanců. Tady hájí zájmy zaměstnavatelů, kteří podle jejich představ budou mít vyšší náklady, pokud bude jinak zdaňovaná celá škála prebend, které oni mají."

Předseda Odborové organizace Metro Jiří Obitko ve Stalo se dnes upozornil, že rozhodnutí, zda se pražské metro ke stávce přidá, má padnout zítra. Sám považuje jednání vlády a sněmovny za vstřícné gesto. "Rozhodně jsem připraven dále jednat."

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme