Poslanci vyhověli Ústavnímu soudu, lidi s vyššími příjmy čeká vyšší důchod

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh, kterým se mění výpočet důchodů. Vládní novela reaguje na nález Ústavního soudu. Ten loni rozhodl, že důchodový systém musí brát větší ohled na to, kolik lidé v životě vydělávali a tím pádem i odváděli státu na důchody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci

Důchodci | Foto: stock exchange

Důchody se začnou nově počítat od letošního října. Novela bývá také označovaná za malou důchodovou reformu, mimo ni vláda připravuje i celkovou reformu penzí. Podle malé důchodová reformy má menší penze než je tomu dnes brát asi 70 procent důchodců. Dvacet procent penzistů s nadprůměrnými příjmy si naopak polepší.

Premiér Petr Nečas před poslanci zdůraznil, že jde o řešení, které vládě vnutil soud svým rozhodnutím. „Je to rozhodnutí vynucené, nicméně správné, neprohlubující deficit veřejných financí a vyhovující rozhodnutí ústavního soudu, který nám nařídil, abychom prohloubili zásluhovost našeho průběžného důchodového systému,“ vysvětlil.

Proti změně jsou sociální demokraté. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky vláda přišla s návrhem pozdě a nález ústavního soudu poškozuje velkou část penzistů. ČSSD by podle Sobotky našla citlivější řešení.

„Podle našeho názoru by mohlo stačit mírnější posílení ekvivalence, které by si nevynutilo takový zásah do vyměřování důchodů budoucích důchodců s průměrným a podprůměrným platem,“ řekl Sobotka. Ústavní soud podle něj neměl svým nálezem na mysli to, aby na reformu doplatili důchodci nebo lidé s průměrnými příjmy, aby se jejich vyměřené důchody snížily a na to konto se zvýšili důchody těch, kteří vydělávají nejvíce.

Martina Spěváčková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme