Poslanci vykročili k růstu nájmů

Poslanci udělali první krok ke schválení zákona o nájemném, když návrh propustili do druhého čtení. Vládní předloha počítá s tím, že by činže začaly růst v říjnu roku 2006 a v průměru by se zvyšovaly o 9,3 procenta po dobu šesti let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virtuální kuchyně

Virtuální kuchyně | Foto: grafika.aalab.cz

Od roku 2012 by pak měla výši nájemného určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Opozice ale chce normu ještě pozměnit. Například nezařazený poslanec Tomáš Vrbík chystá s občanskými demokraty komplexní pozměňovací návrh včetně úpravy občanského zákoníku.

"Věcně prostě je třeba především v oblasti občanského zákoníku vyřešit problematiku přechodu nájmu, toho, aby pronajímatelé mohly ukončit smlouvy na dobu neurčitou s regulovaným nájmem - samozřejmě s nějakou dobou přechodu. Není možné dále prodlužovat stav, kde na jedné straně jsou chráněna práva nájemce, ale nejsou ošetřena práva majitele," domnívá se Vrbík.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek je přesvědčený o tom, že vládní návrh zákona o nájemném vyřeší současný neuspokojivý stav, kdy nelze reagovat na reálný zejména inflační vývoj. Normu považuje za správný krok k přípravě deregulace.

"Pomáhá to samozřejmě vlastníkům bytů, protože to vytváří podmínky pro to, aby do budoucna byly smluvní vztahy na dobrovolném principu. A podle mého názoru to pomáhá i nájemníkům, protože nájemník samozřejmě nemůže být vystaven tomu, že když nesouhlasí s nájmem, tak je vystaven různým vyhrožováním soudy a podobnými záležitostmi," upozornil Martínek.

Podle ministra Martínka se důchodci ani žádná jiná sociální skupina nemusejí obávat nějakých drastických zvýšení nájmů. Zároveň ale připustil, že v některých částech Prahy 1 by podle navrhované normy opravdu nájmy rostly rychleji. Podle jeho slov má zákon o nájemném doprovodit norma z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, která by zavedla státní příspěvky pro potřebné.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme