Poslanci vyrazili do Brna zkontrolovat dohledový úřad. Zajímá je, za co utrácí peníze

Poslanci z podvýboru pro kontrolu hospodaření veřejného sektoru chtějí vědět, za co Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí utrácí peníze. Vyžádali si proto přehled letošních výdajů, informoval v úterý Radiožurnál.

Brno/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Čtveřice zákonodárců navštívila dohledový úřad v Brně minulý pátek. „Jednání na půdě úřadu mělo dvě části. V první se řešil rozpočet úřadu a jeho čerpání. Druhá část jednání se věnovala konkrétním obsahovým krokům, které úřad podniká v kontrolní oblasti,“ popisuje pro Radiožurnál mluvčí instituce Linda Hrubešová.

Kontrolní výbor nedoporučil poslancům schválit rozpočet dohledového úřadu. Už podruhé

Číst článek

A vyžádali si přehled letošních výdajů. „Výsledkem rozpočtové části schůzky je dohoda na zaslání dokumentu o výdajích úřadu, který by měl do Poslanecké sněmovny dorazit do konce dubna,“ dodává.

Co od dokumentů poslanci očekávají? „Měli by nám rozklíčovat jednotlivé kapitoly, abychom se vyznali v tom, co opravdu potřebují,“ vysvětluje předseda podvýboru Jiří Bláha za ANO. Úřad letos hospodaří s částkou necelých 35 milionů korun.

Kontrolní výbor sněmovny v minulosti opakovaně nedoporučil dolní komoře parlamentu schválit rozpočet dohledového úřadu.

Poslancům se zdál nedostatečně zpracovaný, chyběly jim v něm údaje a vytýkali mu nadsazenost některých položek.

‚Žába na prameni,‘ kritizuje Transparency šéfa dohledového úřadu Weise. Piráti ho vyzývají k rezignaci

Číst článek

Úkolem dohledového úřadu, který vznikl začátkem roku 2017, je rozkrývat finanční toky uvnitř stran i během volebních kampaní. Rozdává pokuty například za to, že mu strany nedodají výroční zprávu nebo nenahlásí číslo volebního účtu.

Například organizace Transparency International v minulosti tvrdila, že úřad neplní svou funkci.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme