Poslanci vyslechnou šéfa BIS kvůli možnému úniku Bémových odposlechů

Šéfa zpravodajské služby vyslechnou poslanci. Sněmovní komise pro kontrolu BIS na své dnešní jednání pozvala ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci se Langa chtějí zeptat na možný únik informací z tajné služby do agentury ABL v souvislosti s odposlechy telefonátů bývalého pražského primátora Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem.

„To podezření je skandální a mělo by se vysvětlit. Protože pokud se zakládá na pravdě, tak to ohrožuje samu podstatu demokracie v České republice. Protože není možné, aby v tomto státě byla propojená zpravodajská služba a soukromá bezpečnostní agentura,“ řekl předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byl člen Sněmovní komise pro kontrolu BIS a poslanec ČSSD František Bublan

„Dostaneme základní informace, položíme otázky a ty otázky se budou týkat právě i toho, zda BIS prováděla zpravodajskou činnost směrem k mafiánským strukturám v Praze a zda předložila závěry vládním činitelům,“ přiblížil obsah odpoledního jednání Dolejš.

Člen Sněmovní komise pro kontrolu BIS a poslanec ČSSD František Bublan věří, že ředitel Lang poslancům informaci podá:

„Podle statutu a zákona o kontrole BIS ředitel musí podat informaci k nějaké aktuální situaci, která zasahuje do veřejného života a kde je určité podezření, že buďto služba selhala nebo došlo k nějakému pochybení třeba v podobě úniku informací. Tady to vysvětlení si vyžádat můžeme a ředitel nám musí odpovědět.“

Podle Bublana je těžké prokázat, že původní nahrávky pořídila BIS.

„To my můžeme těžko dokázat. O tom se musí přesvědčit především BIS sama, aby rozpoznala, zda to pochází od nich nebo z nějakého jiného zdroje. Pravděpodobně původ je z BIS. Neříkám, že pak došlo k nějaké další selekci u jiného držitele těchto nahrávek, což je docela možné,“ myslí si Bublan.

Daleko závažnější je teď podle něj obsah toho, co služba zjistila.

„Otázky půjdou tímto směrem. Zda když služba disponovala těmito informacemi, co s nimi udělala. Zda informovala vládu, případně policii,“ dodává Bublan.

Zbyněk Zykmund, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme