Poslanci neschválili program mimořádné schůze ke kauzám vládních stran, kterou svolalo opoziční ANO

Opozice neprosadila mimořádnou schůzi Sněmovny svolanou z podnětu hnutí ANO ke kauzám vládních stran. Koaliční většina neumožnila schválení návrhu programu. Předtím vystupovali celkem zhruba 4,5 hodiny řečníci s přednostním právem. Opoziční politici se věnovali zejména případu Podnikatelské družstevní záložny a korupční kauze Dozimetr. Premiér Petr Fiala (ODS) označil jednání za ztrátu času. Opoziční obvinění opět odmítl.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:41 11. 4. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová a Jaroslav Faltýnek (oba hnutí ANO) ve Sněmovně

Poslanci se ve čtvrtek sejdou z podnětu opozičního hnutí ANO na jednání o údajných korupčních případech koaličních stran (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z přítomných 147 poslanců jich hlasovalo pro schválení návrhu programu nazvaného „Vymlčené korupční kauzy vládních stran“ 67. Opozice potřebovala získat nejméně 74 hlasů. Schválení programu nepodpořilo osm desítek koaličních poslanců.

Výsledek znamenal, že do debaty se už nemohli zapojit poslanci bez práva přednostního vystoupení a plénum nemohlo hlasovat o návrzích usnesení.

K debatě o premiérově podílu v záložně se Sněmovna sešla z podnětu ANO už začátkem února, jednání skončilo stejně.

Tajemství kampeličky, kde měl peníze Fiala: policejní odkládačka i podezřelé transakce

Číst článek

Předseda ANO Andrej Babiš prohlásil, že vládní strany spolu svorně kryjí vlastní korupci a klientelismus. „Protože korupce, klientelismus, peníze, koryta, to jsou ty pravé hodnoty, které ODS, TOP 09, STAN KDU-ČSL a Piráty spojují,“ řekl.

Ve vystoupení Babiš opětovně rozebíral případ záložny, kauzu Dozimetr a aféru kolem financování hnutí STAN. „Hnutí STAN vzniklo jako organizovaný zločin, který má loupit a brát peníze daňových poplatníků,“ řekl šéf ANO.

Kampeličku spojuje ANO s dary pro ODS, podezřením na praní špinavých peněz a zmizením stamilionů korun určených pro Ukrajinu.

‚Vosí hnízdo‘

Premiér Fiala ale viděl za sněmovním jednáním to, že Babiš nedokázal unést, jak se Sněmovna postavila k jeho praktikám v politickém boji. Narážel tím na mimořádnou schůzi Sněmovny k bezpečnostním rizikům z poloviny března, kterou vyvolala vládní koalice.

Podnětem pro ni byl Babišův uniklý e-mail, v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), a to včetně toho, zda má děti. Babiš podle premiéra zpochybňuje spojenecké závazky Česka a hazarduje s osudem země. „Tím jsme píchli do vosího hnízda,“ řekl.

Opozice podle premiéra útočí na vládu také kvůli tomu, že se začíná české ekonomice dařit.

„Opozice nemá politické argumenty, nedokáže reagovat na naše úspěchy, na to, že napravujeme politický amatérismus předcházející (Babišovy) vlády a její celkovou neschopnost řídit stát,“ prohlásil ministerský předseda.

Rovněž zopakoval, že okolnosti svého vkladu do PDZ opakovaně vysvětlil, žádná kauza podle něho neexistuje.

‚Dvě megakauzy‘

Místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček označil záložnu a případ Dozimetr za „dvě megakauzy“. Jde podle něho o první ligu organizovaného zločinu s propojením na nejvyšší vládní politiky. „Ve vyspělých zemích, které dáváte za příklad, byste už dávno nebyli,“ uvedl. Podle předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové premiér Fiala nevysvětlil ohledně kampeličky vůbec nic a ani se o to nepokusil. Mluvila o snaze „všechno ututlat“.

Stanjura: Nepopulární kroky jsou za námi. Do voleb musíme vysvětlit, že dopady nebudou tak drastické

Číst článek

Lídr SPD Tomio Okamura prohlásil, že se vláda dopouští zločinu, když podporuje z peněz daňových poplatníků Ukrajinu v boji proti ruské agresi. „Posílat peníze a další pomoc na Ukrajinu je dnes zcela nezodpovědné,“ uvedl.

Tvrzení zdůvodnil tím, že část této podpory je údajně rozkradena, a za příklad dal peníze, které podle dosavadních informací zmizely ze záložny.

Zástupci vlády a ANO se ve Sněmovně také přeli o různé kroky nynějšího a bývalého kabinetu. „Máme výsledky, nám se daří posouvat naši zemi kupředu, nám se daří restartovat klíčové oblasti naší ekonomiky. A že můžeme být jako Češi konečně zase hrdi na svoji zem, že je konečně líp,“ shrnul svůj pohled Fiala.

Havlíček reagoval, že tomu odpovídají aktuální preference koaličních stran, když vládě podle něho důvěřují již jen přímí příbuzní. „My jako opozice nebudeme stát tiše v koutě a nebudeme šoupat nohama a budeme útočit a nebudeme se s vámi mazat,“ dodal.

eso, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme