Poslanci z vládních stran dali návrh na přímou volbu prezidenta

Poslance ODS předběhla skupina deseti zákonodárců z Unie svobody-DEU, KDU-ČSL a ČSSD. Podle oznámení Hany Marvanové totiž už oficiálně podali návrh na novelizaci Ústavy ČR, která by umožnila přímou volbu prezidenta republiky. Marvanová ale odmítá, že motivem k rychlosti podání by byl záměr poslanců ODS, kteří chtějí stejný krok udělat do konce týdne. Není tedy vyloučené, že zákonodárci budou diskutovat o obou konkurenčních předlohách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Marvanová připomněla, že US-DEU zavedení přímé volby prezidenta dlouhodobě prosazuje. Podle jejích slov tak plní slib daný v parlamentních volbách a časovou shodu se změnou postoje ODS k přímé volbě označila Marvanová za čistou náhodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová: Plníme volební slib

Zatím je také otázkou, zda by se podle návrhu deseti poslanců stran vládní koalice mohl už volit nástupce Václava Havla, nebo by se dal v případě přijetí aplikovat až na volbu následnou.

Současnému prezidentu republiky Václavovi Havlovi skončí mandát na počátku února a podle současné Ústavy se nyní nemůže o úřad opět ucházet, protože ho vykonával dvakrát za sebou. Ve hře o post na Pražském hradě se už nyní zmiňuje několik jmen.

Výkonná rada ODS v sobotu navrhla Václava Klause a současně se vyslovila pro přímou volbu hlavy státu. Podle ní to je v době převahy levicové politiky ve státě jediná cesta k tomu, aby se stal prezidentem kandidát ODS. Michaela Maláčová pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál zdůraznila, že Václava Klause ODS považuje za nejvhodnějšího budoucího prezidenta naší země.

ČSSD hodlá svého prezidentského kandidáta vybrat v referendu. Toho se zúčastní čtyři osobnosti: expremiér Miloš Zeman, ombudsman Otakar Motejl, bývalý ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a vysokoškolský profesor sociologie Martin Potůček. Na poslední chvíli se v nominaci objevilo i jméno evangelického duchovního a signatáře Charty 77 Jakuba Trojana. Předsednictvo sociální demokracie na večerním mimořádném jednání ale rozhodlo, že se v konečné nabídce kandidátů neobjeví. Prezidentské primárky začnou příští úterý. Výsledky se veřejnost dozví předposlední listopadový den.

Komunisté preferují bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého. KDU-ČSL zase předsedu Senátu Petra Pitharta, ODA senátorku Jaroslavu Moserovou. Unionisté prosazují společného kandidáta celé vládní koalice.

Milan Kopp, Milada Richterová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme