Sněmovní komise k únikům ze spisů chce vyslechnout i Babiše a Přibila

Sněmovní komise, která vznikla po zveřejnění částí rozhovoru předsedy hnutí ANO a exministra financí Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem, v úterý začala s výslechy. Jako první v úterý vypovídal náměstek policejního prezidenta Jaroslav Vild. Komise by ale ráda vyslechla i hlavní aktéry nahrávek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Členové chtějí vyslechnout i některé ministry a představitele policie a státního zastupitelství. Shodli se na tom na úterním zasedání, na němž vypovídali náměstci policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce Jaroslav Vild a Igor Stříž. Jednalo se o první výslechy svědků.

Vild po slyšení Radiožurnálu řekl, že před poslanci mluvil obecně o systému trestního řízení. Jméno exministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle něj nepadlo.

EXKLUZIVNĚ: Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi

Číst článek

Právě aféra kolem Babiše a Přibila podnítila vznik komise. Předseda komise Martin Plíšek (TOP 09) připomněl, že se na zveřejněné nahrávce, na níž oba figurují, mluví o možném nakládání s informacemi z vyšetřovacích spisů. Členové komise se budou Babiše a Přibila ptát, s jakými údaji nakládali a jak je používali, uvedl. 

„Skutečně chceme řešit, kde jsou slabá místa, kde mohou informace unikat a jaké jsou kontrolní nástroje v policii, ve státním zastupitelství i v rámci advokacie," dodal pro Radiožurnál Plíšek.

'Slabina v lidském faktoru'

S Vildem a se Střížem poslanci diskutovali o únicích informací ze spisů obecně. Z vyjádření obou náměstků vyplynulo, že slabinu vidí spíš v lidském faktoru než v systému. Stříž ale také uvedl, že nepamatuje pravomocně skončené kárné řízení, které by některého ze státních zástupců z neoprávněného poskytnutí informací usvědčilo. Komise si vyžádala zprávy o vyšetřování případů neoprávněného nakládání se spisy tři roky do minulosti.

Výzva pro Chovance i Pelikána

Komise pozve k výslechu také ministry vnitra a spravedlnosti Milana Chovance (ČSSD) a Roberta Pelikána (ANO). Dorazit by dále měli nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, policejní prezident Tomáš Tuhý, ředitelé Národní centrály proti organizovanému zločinu, Národní protidrogové centrály a Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Mazánek, Jakub Frydrych a Michal Murín a zástupci advokátní komory a Unie obhájců.

Výčet podle Plíška nebude konečný. Za týden chce komise vyslechnou pětici svědků. Měla by zasedat každé úterý zhruba až do poloviny září.

Komisi k úniku policejních spisů k Babišovi povede Plíšek. Vyšetřovat plánuje do září

Číst článek

Komise založená z iniciativy ČSSD má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

O úniku živého policejného spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou Babiše a Přibily, která se objevila na twitterovém účtu pod jménem Julius Šuman. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od Přibila takový dokument zřejmě dostal. Na dalších zvukových záznamech Babiš mimo jiné také řeší s novinářem zveřejňování kompromitujících materiálů. Šéf ANO už dříve uvedl, že založení komise pokládá za pokračování kampaně proti sobě.

Jana Čermáková, Denisa Šindlerová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme