Poslanci začali jednat o prozatímním řediteli ČT

Poslanci začali jednat o tom, kdo se stane prozatímním ředitelem České televize. Vybírat budou pravděpodobně z šesti uchazečů o tuto funkci, kteří se v úterý zákonodárcům představili na veřejném slyšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jsou jimi: Věra Valterová, Jana Bobošíková, Jiří Balvín, Karel Kochman, Michael Kralert a Vratislav Měchura. Vítězem tajných voleb se stane ten kandidát, který získá nadpoloviční většinu z vydaných hlasovacích lístků. Pokud se to v prvním kole nepodaří nikomu, mělo by se ještě dnes uskutečnit kolo druhé, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního. Druhému kolu by však podle politiků muselo předcházet jednání uvnitř klubů i mezi nimi navzájem.

Šéfproducenta uměleckých pořadů ČT Karla Kochmana navrhli sociální demokraté a k jeho nominaci se připojili i unionisté. Také pro lidovce je Kochman jasným favoritem. Českému rozhlasu to potvrdil Miloslav Výborný z KDU-ČSL. Ten se zároveň domnívá, že veřejné slyšení kandidátů neovlivní postoje poslanců při hlasování.

Předseda lidovců Kasal očekává, že Karel Kochman se dostane do druhého kola voleb prozatímního ředitele České televize. Kasal zároveň odmítl uvést jméno dalšího kandidáta, kterého by KDU-ČSL v případě neúspěchu Kochmana podpořila, ale předem vyloučil lidoveckou podporu kandidátkám Věře Valterové a Janě Bobošíkové. Podle Kasala většina adeptů na tento post prokázala schopnost vést veřejnoprávní instituci.

Jednotliví poslanci ODS navrhli na tuto funkci dva kandidáty. František Pejřil nominoval Věru Valterovou, která je zatím pověřena řízením ČT, a Kateřina Dostálová navrhla na tento dočasný post ředitelku zpravodajství Janu Bobošíkovou. O tom, komu dá svůj hlas, ještě není rozhodnut další poslanec ODS Marek Benda. Úterní veřejné slyšení, kde se uchazeči o vedení ČT představili, by ale podle něj mohlo volbu ovlivnit.

Sociální demokraté navrhli na tuto funkci tři kandidáty. Bývalého ekonomického šéfa ČT Michaela Kralerta nominoval poslanec Ivan David. Zdeněk Jičínský z ČSSD si netroufá odhadnout, koho bude nakonec jejich klub preferovat. Domnívá se ale, že zásadní rozhodování bude mezi dalšími dvěma kandidáty sociálních demokratů - současným a bývalým šéfproducentem uměleckých pořadů ČT Karlem Kochmanem a Jiřím Balvínem.

Komunisté, kteří na tuto funkci navrhují bývalého ředitele píseckého Rádia Prácheň Vratislava Měchuru, se dohodli, že nepodpoří žádného z kandidátů, kteří se nějak angažovali v televizním sporu. Českému rozhlasu to potvrdil Dalibor Matulka z klubu KSČM.

Stávka v České televizi neskončí volbou prozatímního ředitele. Stávkový výbor je ale okamžitě připravený vyjednávat o splnění svých požadavků a respektovat rozhodnutí poslanců.

Jak řekl ministr kultury Pavel Dostál Českému rozhlasu, do hry podle něj vstoupí nakonec jen tři uchazeči o tento ředitelský post - Karel Kochman, Jiří Balvín a Michal Kralert.

Milan Kopp, Milada Richterová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme