Poslanci začínají projednávat církevní restituce, opozice návrh kritizuje

Boj o církevní restituce se přesouvá do Sněmovny. Poslanci dnes začnou projednávat návrh, na kterém se shodli koaliční strany a zástupci 17 církví. S vládní předlohou, podle které mají církve dostat zpět 56 procent majetku a finanční vyrovnání, nesouhlasí sociální demokraté a komunisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvonice

Zvonice | Foto: Tomáš Kubelka

Ve vládě váhaly s podporou předlohy do poslední chvíle i Věci veřejné. Po následné schůzce K9 ale nakonec ministři nejmenší vládní strany hlasovali pro.

„Věci veřejné napínaly koalici na vládě potom, co již vláda schválila věcný záměr církevních restitucí. Pak jejich podpisy byly pod dohodou se 17 církvemi a náboženskými společnostmi. My věříme, že tuto trapnou frašku Věci veřejné nebudou opakovat ve Sněmovně a že ten slib dodrží,“ prohlásil šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Předseda poslanců Věcí veřejných Vít Bárta to potvrzuje: „Naším cílem je důsledné dodržování koaliční smlouvy a je jednoznačné, že pokud naši ministři kývli na vládě na církevní restituce, je zapotřebí v koalici toto pravidlo dále respektovat. V žádném případě prosím nespekulujte o tom, že bychom chtěli církevní restituce zpochybňovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsáhlý souhrn názorů mezi poslanci zpracovaly Milada Richterová a Martina Spěváčková

„To téma je velmi výbušné, jakmile bude paragrafové znění tady na poslanecké sněmovně, určitě se kolem toho rozvine velká diskuse. Očekávám i velké haló ze strany sociální demokracie a jistě se můžeme těšit i na reakce KSČM,“ k tomu dodala místopředsedkyně dolní komory Parlamentu a VV Kateřina Klasnová

Podle Gazdíka jde o jednu z priorit koaliční vlády, protože nevyřešené restituce blokují majetky mnoha obcí: „Řešit problém nám nařídil Ústavní soud už několika svými rozhodnutími a bohužel už na základě jednotlivých žalob majetky vydává,“ tvrdí.

Nemám záruku, že VV podpoří restituce, přiznává ministryně kultury

Číst článek

V případě, že Česká republika navrácení církevního majetku neschválí, můžou se začít církve u Ústavního soudu domáhat majetku. „Já si přeji, aby byl oddělen stát od církve, aby církve hospodařily samostatně a já jako daňový poplatník na ně nemusel doplácet,“ dodává Gazdík.

ČSSD navrhuje zřídit nadaci se státním vlivem

Přes shodu stran vládní koalice se dá ve sněmovně očekávat rozsáhlá debata. Proti vládnímu návrhu zákona jsou zásadně opoziční ČSSD a KSČM.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka se odvolává na rozpočtový deficit a nedostatek peněz na potřebnější věci.

„Domníváme se, že převod majetku, který nyní není ani řádným způsobem evidován, je poměrně velkým hazardem. My bychom navrhovali úplně jiné řešení – chtěli bychom, aby tady byla veřejnoprávní nadace, která by byla spravována církvemi. Do ní by se mohl převést majetek, který církve dnes nárokují a z výnosů z hospodaření s tímto majetkem by se financovaly široké církevní potřeby,“ představuje opoziční návrh.

Restituce církevního majetku
• církvi bude vráceno 56 procent majetku, hlavně pole, lesy a rybníky v celkové hodnotě 75 miliard korun
• za ostatní majetek stát během 30 let doplatí 59 mld.
• příští rok se začne postupně snižovat státní příspěvek církvím, financování církví z rozpočtu skončí v roce 2030

Podobně mluví i komunisté. „My si myslíme, že je třeba ten majetek prokázat, zinventarizovat, jestli to skutečně spadá pod ten režim. Za druhé zpochybňujeme i tu myšlenku, zde jde o restituci – jsme přesvědčeni, že jde o darování, a to je pro nás těžko přijatelné. Pokud se chce stát vyrovnat s církvemi, musí to pojmout znovu a lépe,“ potvrzuje postoj předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

Podle předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové by měla být koalice jednotná – pak nemůže dojít k dramatickým změnám:

„Tak, jak se složitě hledalo řešení na vládě, není možné, aby tady se to najednou obrátilo naruby a hledalo se zase řešení jiné. Bude to mít svůj významný mediální obraz, bude kolem toho pokřik, bude to těžké politické téma, ale věřím, že tak do poloviny roku by mohlo být první, druhé i třetí čtení zákona za námi.“

Předlohu schválila vláda 11. ledna. Vedle navrácení majetku zahrnuje i finanční vyrovnání ve výši 59 miliard korun.

Milada Richterová, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme