Poslanci začnou hlasovat o protikuřáckém zákonu. Připravili k němu přes 200 změn

Poslanci dnes začnou hlasovat o zákazu kouření v restauracích. Definitivně o něm ale rozhodnou až na konci května. Připravili totiž k němu přes 200 změn a v jednom dni je projednat nestihnou. Z vládního návrhu chtějí vyškrtnout například zákaz kouření elektronických cigaret v hospodách nebo vodních dýmek v čajovnách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouření. Ilustrační foto.

Kouření. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

V nekuřáckých zařízeních musí hosté už teď s cigaretou ven. Na chodníku ale často vadí obyvatelům okolních domů. Vyřešit to chce svým návrhem poslanec ODS Marek Benda.

„Může, ale nemusí být oddělená místnost, která je maximálně 25 procent celkové plochy hospody, ve které se kouří, je zvlášť odvětrávaná a zákazník si tam může donést pivo, skleničku sám. Nemusí ho tam chodit obsluhovat,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci začnou hlasovat o zákazu kouření v restauracích. Jestli se chystají zákon podpořit, se jich ptala Věra Masopustová

„Je to snaha vyhovět těm, kteří říkají, že restaurace nebo hospody mají být nekuřácké, ale současně nevyhánět kuřáky na ulici.“

Jak návrh poslance Bendy dopadne, se zatím nedá odhadnout. Sněmovna v tomto případě není rozdělená na vládní a opoziční strany, ale na kuřáky a nekuřáky, případně odpůrce omezení podnikatelských práv.

Proti zákazu se staví například bývalý šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Nechci býti chráněn před návykovými látkami. Chci statečně čelit alkoholu a tabáku tak, jak jsem to během 60 let mého života činil,“ prohlásil.

Současný šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek naopak zákaz kouření v restauracích podporuje a s Bendovým návrhem kuřáren nesouhlasí. „Rozumím těm, kteří budou pro, i těm, kteří budou proti, ale už nejsem přítel tohoto změkčování, protože vím, jak by to vypadalo v praxi.“

Stejný názor má i koaliční zákonodárce Radek Vondráček z hnutí ANO. „Už ten zákon, který máme teď, byl přijat v určitém kompromisu, vývoji. Spousta restauratérů tenkrát nějakým způsobem reagovala, pořídila klimatizace a nějakou vzduchotechniku,“ řekl.

„Teď by se pravidla zase trochu měnila, ale všichni víme, že ne definitivně. Trend v Evropě je jednoznačný. Jestli něco funguje poctivě, spravedlivě pro všechny, tak to je absolutní zákaz v restauracích,“ dodal.

Omezení alkoholu na veřejnosti

Bendovy kuřárny by naopak mohla podpořit vládní KDU-ČSL a úplně je neodmítá ani ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Řeší to situaci, že to nepoškozuje uživatele, kteří tam přijdou, ani personál. Ten bude chráněn. Řeší to i to, že kuřáci nebudou obtěžovat dýmem třeba nájemníky, kteří bydlí nad restauracemi. Raději bych samozřejmě byl, aby to tam vůbec nebylo, nicméně si myslím, že je to na hraně toho, co jsme schopni překousnout,“ zhodnotil.

Pozměňovacích návrhů je u protikuřáckého zákona tolik, že poslanci budou muset hlasování rozložit na dvě kola.

Například poslanci Josefu Snopkovi z KSČM se vládní předloha nelíbila natolik, že k ní připravil 81 změn. Pozměňovací návrhy má jako zpravodaj na starosti Jaroslav Krákora z ČSSD.

„Je jich přes 220, protože někde jsou ještě variantní hlasování. Jeden bod se může taky hlasovat celkem třikrát, protože má tři varianty a některé se liší jenom slovem,“ upozornil.

Změny, které poslanci navrhují, se ale netýkají jen kouření. Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek chce omezit i pití alkoholu na veřejnosti.

Vládní předloha zakazuje, aby byl alkohol v prodeji na pivních nebo vinařských slavnostech a podobných akcích. I to se chystají poslanci upravit.

Protikuřácký zákon | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme