Poslanci začnou projednávat rozpočet. Medvěda porcovat nebudou

Klíčovým bodem dnešní schůze Poslanecké sněmovny je státní rozpočet na příští rok, který se bude projednávat ve druhém a třetím čtení. Rádiu Česko to potvrdila předsedkyně dolní komory parlamentu Miroslava Němcová z ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá schůze Poslanecké sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

Šéfka poslanecké sněmovny přitom nevyloučila i možné jednání ještě v posledním týdnu tohoto roku - tedy mezi vánočními svátky a Silvestrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projednávání návrhu rozpočtu na rok 2011 se v Poslanecké sněmovně zajímala Milada Richterová.

„Příští organizační výbor bude projednávat návrh na změnu práce Poslanecké sněmovny v druhém pololetí roku 2010. To znamená, že se nepočítalo s tím, že v týdnu mezi Vánocemi a Novým rokem by to byl pracovní týden Sněmovny. Ale dle tohoto návrhu se jím stát může a může se tedy stát, že se Sněmovna sejde, pakliže by bylo potřeba kvůli lhůtám projednat zákony, které by nám případně vrátil Senát,“ vysvětlila Němcová.

Pokud bude nutné ve Sněmovně některé, Senátem vrácené návrhy zákonů koncem roku projednat, nebrání se tomu ani opozice. Potvrdil to jak předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik, tak i úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr financí Ivan Pilip ve Světě o deváté.

„Vládní koalice si připravuje prostor pro to, aby její návrhy mohly být projednávány až do konce letošního roku. Myslím, že je to absolutně legitimní postoj, narozdíl od toho, jak vláda zpracovala projednání návrhů, které řeší škrty ve státním rozpočtu na příští rok, kdy to, že zaspala, maskovala snahou o legislativní nouzi,“ řekl Sobotka.

Co vrátí Senát?

Senát se sejde zítra a pro práci Sněmovny bude důležité, které zákony s předpokládanou platností od ledna zamítne nebo pozmění. K nejsledovanějším patří novela o zdanění fotovoltaiky, která má zabránit prudkému nárůstu cen elektřiny.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Poslanci teď mají na programu hlavně další čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sněmovní rozpočtový výbor podpořil jen drobné přesuny z celkových deseti změn, které doporučili poslanci z jiných výborů. Podpořené návrhy přesunů peněz se týkají jen resortů dopravy a zemědělství a jsou celkem za 151 milion korun.

Požadavky z regionů známé jako porcování medvěda poslanci z rozpočtového výboru neodsouhlasili vůbec. Celkem přišlo 45 žádostí. S návrhem zákona o státním rozpočtu, který už čeká druhé a závěrečné čtení, nesouhlasí jako s celkem opoziční ČSSD a KSČM. Za komunisty to Rádiu Česko potvrdil

„Platí, že s tímto návrhem nesouhlasíme, neboť je protirozvojový, protirůstový. Je to pouze účetní škrtání, navíc na úkor příjmově nejslabších vrstev obyvatelstva,“ řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Dlouhodobé ovlivnění rozpočtu

Bývalý ministr financí Ivan Pilip sice souhlasí s tím, že jde zatím jen o škrtání, ale na druhou stranu podle něj vzhledem ke stavu zákonů a k průběhu legislativního procesu nic jiného zatím vláda dělat nemohla.

„Vývoj rozpočtu je možné ovlivňovat buď krátkodobě, to je to o co se vláda teď snaží, nebo dlouhodobě, což vyžaduje čas připravit zákony. Toho zatím vláda nemohla dosáhnout. A teprve změnou zákonů může dojít ke skutečně hlubším strukturálním změnám v rozpočtu,“ podotkl Pilip.

Druhé čtení návrhu státního rozpočtu, kdy je možné přednášet pozměňovací návrhy na přesuny peněz, má ve sněmovně začít tuto středu. Závěrečné schvalování by mělo přijít na řadu příští týden.

Milada Richterová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme