Poslanci zamítli Mertlíkův návrh na uvolnění nájmů

Poslanecká sněmovna odmítla vládní návrh zákona o nájemném, který předkládal ministr financí Pavel Mertlík. Podle něj měla být výše nájemného stanovena na základě dohody mezi majiteli domů a nájemníky. To ale podle očekávání odmítli pravicoví poslanci, proti byli také komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunisté totiž pokládali tento návrh za riskantní experiment. Pravicoví poslanci naopak žádají odvážnější deregulaci nájemného, která by mohla vést k tomu, že by nájemné představovalo 25 procent příjmu rodiny nájemníka. Mertlíkův návrh by podle jejich názoru ke skutečné deregulaci nevedl a pouze by zachoval současný stav. Podle Zdeňky Horníkové z ODS je tato předloha namířena proti majitelům domů. Je toho názoru, že regulace v žádném případě nesmí snížit cenu nájmu tak, aby vlastníkovi neumožňovala alespoň návratnost vynaložených nákladů.

Sociální demokrat Stanislav Křeček ale v reakci na vystoupení poslanců pravicových stran upozornil, že už dnes mnohé rodiny, zejména důchodců, vynakládají na nájemné nikoli 25, ale 50 či 60 procent svých příjmů.

Jednání o transformaci Český drah sněmovna odložila na květen. Měsíční odklad má sloužit politickým konzultacím mezi ministrem dopravy a jednotlivými kluby, protože pravicoví poslanci mají k vládní předloze zásadní výhrady. Podle nich totiž vláda chce konzervovat současný stav na železnici. Návrh předpokládá, že České dráhy budou transformovány na akciovou společnost, vlastněnou státem, a státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. První by provozovala drážní dopravu a druhá by vlastnila infrastrukturu.

Do druhého čtení zákonodárci propustili oba poslanecké návrhy zákona o myslivosti. Protože se ale navzájem velmi liší, mají poslanci vytvořit pracovní skupinu, která se pokusí najít mezi nimi kompromis. Obě předlohy bude také projednávat zemědělský výbor této parlamentní komory.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme