Poslanci zřejmě projednají vládní škrty ve stavu legislativní nouze

Poslanci dnes ve stavu legislativní nouze začnou projednávat čtyři novely, které mají snížit schodek státního rozpočtu o 45 miliard korun. O vyhlášení stavu legislativní nouze požádala minulé úterý vláda Petra Nečase. To vládě umožní rychlé projednání škrtů. Opozice je proti a sociální demokraté nevylučují, že se budou bránit ústavní stížností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Sněmovna projednávala škrty už minulý týden. Opozice ale vládě nedovolila předlohy schválit ve zrychleném řízení a podle premiéra Petra Nečase hrozilo, že by nezačaly platit od začátku roku. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová vyhlásila stav legislativní nouze na dobu od 1. do 15. listopadu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu legislativní nouze mluvil na Radiožurnálu komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

Mezi čtyři novely, které mají zajistit úspory v rozpočtu na příští rok, patří například zdanění výnosů ze stavebního spoření nebo balíček úsporných opatření v sociální oblasti. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se rozpočet bez těchto čtyř zákonů neobejde.

„Vláda si je jistá, že se podaří je prosadit. V opačném případě by to samozřejmě znamenalo značné hospodářské škody. A ty nechceme dopustit,“ uvedl.

Také předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř věří, že koalice rychlé projednání škrtů v dolní komoře prosadí. „Předpokládám, že hned ráno zasednou jednotlivé výbory a budou se těmito materiály zabývat. A nic nebrání tomu, aby Poslanecká sněmovna ihned po zahájení schůze, tedy ve 14 hodin, vzala na pořad tyto body.

Připomněl, že Poslanecká sněmovna musí se stavem legislativní nouze souhlasit. „Musí ten souhlas vyjádřit hlasováním. A předpokládám, že koaliční většina na to bude stačit,“ dodal.

Podle opozice vláda zneužívá stav legislativní nouze

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že k vyhlášení stavu legislativní nouze nebyl důvod:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyhlášení stavu legislativní nouze mluvil na Radiožurnálu úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka

„Každý občan naší země ví, že zde nedošlo k žádné živelné katastrofě, nebyly tady žádné povodně, zemětřesení, naše země není ve válce. Stav legislativní nouze byl určen právě pro mimořádné okolnosti, které vláda žádným způsobem nemůže ovlivnit. Toto není ta situace."

„Vláda měla několik měsíců na to, aby připravila včas příslušné návrhy zákonů, předložila je do poslanecké sněmovny a musí počítat s tím, že ve sněmovně i v senátu vyžaduje projednání těchto zákonů alespoň 60 kalendářních dnů. I prezident má mít na své stanovisko dalších 15 dnů. Ze strany vlády to byl velmi nezodpovědný postup,“ řekl Sobotka a dodal:

„Podle mě je to zneužití institutu legislativní nouze a jediný důvod je, že vláda se bojí kritiky ČSSD na půdě sněmovny a chce se vyhnout senátní většině, která v tuto chvíli není vůči vládě vstřícná."

Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že vláda zneužívá stav legislativní nouze, aby parlamentem rychle protlačila svoje návrhy:

„Nejsem přesvědčen o tom, že jsou tady podmínky pro stav legislativní nouze. Leda, že by vláda přiznala, že to zavinila sama, že nepředložila zákony včas. Návrh vlády považuji za účelový. V každém případě nechávám naše odborníky zpracovat ústavní stížnost."

‚Vylžeme se ze všeho‘

„Legislativní nouze je stručně řečeno způsob, jak příslušný návrh zákona ve sněmovně projednat a schválit ne v řádu týdnů, ale v řádu dnů. Obvykle přitom sněmovně projednání zákona trvá asi osm týdnů. Jedná se tedy o zrychlené řízení, které se dá výjimečně použít,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Ve stavu legislativní nouze se vypouští první čtení a druhé se zkracuje na minimum. Zkracuje se i diskuze a může okamžitě následovat třetí čtení.

„Hned první odstavec 99. paragrafu jednacího řádu sněmovny, který se stavem legislativní nouze zabývá, říká, že za mimořádných okolností, kdy jsou základním způsobem ohrožena práva a svobody občanů, nebo bezpečnost občanů, nebo když státu hrozí značné hospodářské škody, vyhlásí předseda poslanecké sněmovny na návrh vlády stav legislativní nouze na určitou dobu,“ pokračuje Nováček-

Důvody jsou tedy podle Nováčka velmi přísné a zákonodárci počítali s tím, že stav legislativní nouze bude používán velmi zřídka, například při povodních nebo jiných živelních katastrofách.

„Říkávali jsme vždy, ‚vylžeme se ze všeho‘. Samozřejmě, že opatření, která si chce nechat vláda schválit ve stavu legislativní nouze se týkají desítek miliard. Kdyby nebyla schválena rychle, může se stát, že návrh zákona o státním rozpočtu by od začátku stál na vodě. Z tohoto hlediska můžeme mluvit o hospodářských škodách. Ale že by se jednalo o hrozbu, se kterou pro vyhlášení legislativní nouze počítá zákon, to si osobně nemyslím,“ konstatuje Petr Nováček.

Pravděpodobnost schválení vládních návrhů je nicméně podle něj vysoká, protože sněmovna bude hlasovat většinou přítomných poslanců a tu dá koalice jistě dohromady.

Veronika Malá, Katarína Brezovská, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme