Poslanci zřejmě znovu schválí zákon o stavbě silnic ve veřejném zájmu

Poslanci dnes budou znovu hlasovat o předloze, která má usnadnit a urychlit výstavbu silnic a dálnic ve veřejném zájmu. Normu sněmovně vrátil Senát. V praxi by zákon znamenal, že pokud stát rozhodne o trase budoucí silnice, může získat příslušné pozemky za úhradu i bez souhlasu vlastníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice D1 | Foto: www.rsd.cz

Proti tomu se ostře postavili především občanští demokraté, kteří se obávají omezení práv vlastníků pozemků. Mnozí senátoři by také spíše přivítali celkovou změnu stavebního zákona.

Ministr dopravy Milan Šimonovský ale namítá, že slibovaná novela nebude přijata dříve než za dva roky, a to je podle něj dlouhá prodleva.

"Obávám se, že by mohla současná praxe a očekávání nového zákona vést dokonce k zastavení přípravy výstavby, protože by bylo možné spekulovat o tom, že stavební zákon budoucí bude řešit i ceny v místě obvyklé," řekl Šimonovský.

Očekává se, že sněmovna dnes senátní veto i přes výhrady kritiků přehlasuje. Pokud se tak stane, jsou někteří senátoři připraveni obrátit se k Ústavnímu soudu.

Stížnost podpoří i šéfka Klubu otevřené demokracie, senátorka Soňa Pauketová. Podle ní zákon zavede nejednotná pravidla pro různé typy stavebních prací a další nejasnosti.

"Může v těch procesních krocích, a tady se dává velká pravomoc stavebnímu úřadu, dojít k tomu, že občané si budou přesto stěžovat a budou se domáhat nápravy soudní cestou a smysl zákona může být úplně popřen," upozorňuje Paukertová.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme