Poslanci zvolí vedení sněmovny, boj se povede hlavně o křesla místopředsedů

Poslance čeká volba vedení sněmovny. Post předsedy má téměř jistý sociální demokrat Jan Hamáček, uspět by měli i kandidáti na místopředsedy Jaroslava Jermanová z hnutí ANO a Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Další dvě volná místa ve vedení dolní komory by mohli podle výsledků voleb obsadit zástupci komunistů a TOP 09, nárok si na ně ale dělají i ODS a hnutí Úsvit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravděpodobný budoucí předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD

Pravděpodobný budoucí předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD | Zdroj: ČTK

Možné vládní strany, tedy ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, si své kandidáty navzájem podpoří. U dalších stran už nebude volba tak jednoznačná. Například hnutí Úsvit si nepřeje na postu šéfa sněmovny sociálního demokrata.

„My nesouhlasíme s tímto stávajícím návrhem. Myslíme si, že předseda sněmovny by měl být z jiné strany než z ČSSD,“ říká předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura s tím, že ČSSD už obsadila vysokých ústavních postů dost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl sociální demokrat Jan Hamáček

„ČSSD je nejsilnější parlamentní stranou a jako taková se rozhodla nominovat svého kandidáta na funkci předsedy. Pro toto získala podporu svých potenciálních koaličních partnerů i některých dalších dalších stran. Poslanci pana Okamury mohou svůj názor vyjádřit v této volbě,“ vzkázal Okamurovi pravděpodobný budoucí šéf sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

Lidovci ve vedení sněmovny zase nestojí o komunisty, připomněl jejich předseda Pavel Bělobrádek. „Není v klubu příliš velká vůle volit zástupce komunistické strany. Většina poslanců je ochotná volit zástupce ODS a TOP 09,“ uvedl.

A TOP 09 má zase obavy, jak ve volbě uspěje její kandidát, exministr financí a místopředseda strany Miroslav Kalousek. Potvrdil to šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje stran před volbou vedení sněmovny zaznamenala reportérka Věra Masopustová

„Oni sice garantují poměrný systém, nicméně nejsou schopni říct a jednotně podporovat zástupce těch stran, kterým by to poměrně příslušelo,“ dodal.

To, že levicové strany moc Kalouskovi fandit nebudou, potvrdil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, i když, jak řekl, respektuje nárok TOP 09 na místopředsednické křeslo.

„Ale to neznamená, že bychom souhlasili ať už s politikou TOP 09, nebo dokonce s kroky pana Kalouska, které volil jako bývalý ministr financí,“ podotkl Sobotka.

Je tedy možné, že zatímco komunistického kandidáta Vojtěcha Filipa poslanci do vedení sněmovny zvolí, pro Miroslava Kalouska budou hlasy chybět. O všem nakonec rozhodne tajná volba a stranická diplomacie.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Igor Maňour, Jiří Chum, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme