Poslanci zvolili předsedou sněmovny Miloslava Vlčka

Předsedou Poslanecké sněmovny s časově omezeným mandátem byl dnes zvolen poslanec ČSSD Miloslav Vlček. V tajných volbách dostal od zákonodárců 174 ze 197 hlasů. Cesta k této funkci se mu otevřela, když se poslancům zavázal dodržet všemi požadovanou podmínku, že sněmovnu bude řídit jen dočasně. Poslanci také v prvním kole zvolili čtyři z pěti místopředsedů - Vojtěcha Filipa z KSČM, Lucii Talmanovou z ODS, Lubomíra Zaorálka z ČSSD a lidovce Jana Kasala. Miroslava Němcová z ODS uspěla až v kole druhém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Zdroj: ČTK

Sněmovna má dva a půl měsíce po volbách nového šéfa. Poslanci do čela dolní parlamentní komory zvolili sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Post má zastávat jen dočasně.

Odstoupit by měl, jak osobně veřejně slíbil, v těchto případech: "Za prvé okamžitě po vyslovení důvěry nové vládě Poslaneckou sněmovnou v prvním pokusu a svolání schůze následující. Za druhé okamžitě poté, co je předsedou nové vlády jmenován kandidát ze stejné strany jako předseda Poslanecké sněmovny, a za třetí odstoupí předtím, než by využil svého ústavního práva předložit prezidentu republiky nominaci na předsedu vlády ČR."

Vlčkovo zvolení by mělo otevřít cestu k demisi dosluhující vlády Jiřího Paroubka. Až ji Paroubkova vláda podá, prezident Václav Klaus kabinet s největší pravděpodobností pověří dočasným výkonem funkcí do jmenování nové vlády.

Formuje ji předseda ODS Mirek Topolánek. Stále ale není jasné, jestli se nakonec s ČSSD a dalšími stranami dohodne na uspořádání, které by vznik menšinové vlády občanských demokratů umožnilo. Šéf Lidového domu Jiří Paroubek naznačil, že dosavadní jednání ČSSD a ODS se zatím vyvíjejí tak, že sociální demokraté nepodpoří vznik menšinové vlády občanských demokratů.

Dolní komoře se předsedu podařilo zvolit až na sedmý pokus, téměř dva a půl měsíce po parlamentních volbách.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme