Poslanci zvolili předsedou sněmovny Miloslava Vlčka

Předsedou Poslanecké sněmovny s časově omezeným mandátem byl dnes zvolen poslanec ČSSD Miloslav Vlček. V tajných volbách dostal od zákonodárců 174 ze 197 hlasů. Cesta k této funkci se mu otevřela, když se poslancům zavázal dodržet všemi požadovanou podmínku, že sněmovnu bude řídit jen dočasně. Poslanci také v prvním kole zvolili čtyři z pěti místopředsedů - Vojtěcha Filipa z KSČM, Lucii Talmanovou z ODS, Lubomíra Zaorálka z ČSSD a lidovce Jana Kasala. Miroslava Němcová z ODS uspěla až v kole druhém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloslav Vlček | Foto: ČTK

Sněmovna má dva a půl měsíce po volbách nového šéfa. Poslanci do čela dolní parlamentní komory zvolili sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Post má zastávat jen dočasně.

Odstoupit by měl, jak osobně veřejně slíbil, v těchto případech: "Za prvé okamžitě po vyslovení důvěry nové vládě Poslaneckou sněmovnou v prvním pokusu a svolání schůze následující. Za druhé okamžitě poté, co je předsedou nové vlády jmenován kandidát ze stejné strany jako předseda Poslanecké sněmovny, a za třetí odstoupí předtím, než by využil svého ústavního práva předložit prezidentu republiky nominaci na předsedu vlády ČR."

Vlčkovo zvolení by mělo otevřít cestu k demisi dosluhující vlády Jiřího Paroubka. Až ji Paroubkova vláda podá, prezident Václav Klaus kabinet s největší pravděpodobností pověří dočasným výkonem funkcí do jmenování nové vlády.

Formuje ji předseda ODS Mirek Topolánek. Stále ale není jasné, jestli se nakonec s ČSSD a dalšími stranami dohodne na uspořádání, které by vznik menšinové vlády občanských demokratů umožnilo. Šéf Lidového domu Jiří Paroubek naznačil, že dosavadní jednání ČSSD a ODS se zatím vyvíjejí tak, že sociální demokraté nepodpoří vznik menšinové vlády občanských demokratů.

Dolní komoře se předsedu podařilo zvolit až na sedmý pokus, téměř dva a půl měsíce po parlamentních volbách.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme