Poslanci zvýšili garance za vklady v českých bankách

Poslanecká sněmovna dnes ve zrychleném projednávání schválila vládní novelu bankovního zákona. Banky by měly nově zajistit stoprocentní pojištění vkladů až do limitu 50 tisíc eur, což je asi jeden a čtvrt milionu korun. Původně byl limit poloviční a banky v případě krachu nemusely klientům vyplatit celou částku. Proti návrhu novely bankovního zákona nebyl jediný poslanec.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

detail korunové mince

detail korunové mince | Foto: Česká národní banka

Poslanci jednomyslně přijali návrh zákona na zvýšení pojištění vkladů. Pokud tedy projde návrh Senátem a podepíše ho prezident, začne okamžitě platit, že bankovní vklady v Česku budou státem stroprocentně garantované do výše 50 tisíc eur, tedy zhruba jedenoho a čvrt milionu korun.

Opoziční sociální demokraté vládní návrh podpořili, a to i přesto, že jsou spíš pro garanci neomezené částky. Absolutní záruka by ale podle ministra financí Miroslava Kalouska byla jen populismus. Podle něj se 97 procent drobných klientů vejde do navrhované částky 50 tisíc eur. Peníze by v případě krachu banky měli dostat z Fondu pojištění vkladů. Vláda schválila garance vkladů do maximálního limitu 50 tisíc eur v říjnu.

České domácnosti měly na konci loňského roku podle ministerstva financí v bankách uloženo víc než jeden bilion korun. Rakousko a Německo se už zaručilo za všechny vklady a stoprocentně. I Slovensko chce zavést neomezenou a stoprocentní záruku za vklady. Zatím ale ručí za 90 procent, maximálně do 20 000 eur.

Evropská komise v první polovině října překvapivě navrhla postupně zvýšit minimální záruku pro bankovní vklady drobných střadatelů na 100.000 eur, což je zhruba 2,5 milionu korun. Po přechodné období by měla být minimální záruka 50.000 eur. Cílem opatření je podle komise posílit ochranu střadatelů a zvýšit jejich důvěru ve finanční záchranou síť.

Podle návrhu novely směrnice se má zároveň zkrátit lhůta pro výplatu vkladů v případě krachu banky ze tří měsíců na tři dny. Návrh nyní musí posoudit Evropský parlament a členské státy.

Milan Kopp, Veronika Malá, Lenka Militká, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme