Poslanci zvýšili správní poplatky na úřadech

Sněmovna schválila zvýšení pěti desítek správních poplatků a vznik čtyř desítek nových. Lidé a podnikatelé by tak měli do státního rozpočtu zaplatit přibližně o 140 milionů korun více, krajské rozpočty si mají přilepšit o sto milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Vládní návrh na změny v poplatcích sněmovna schválila nejtěsnějším rozdílem hlasů, když pro bylo 95 vládních ze 187 přítomných poslanců. Nový zákon musí ještě posoudit Senát a poté prezident.

Zvýšit se mají například poplatky za vydání žádosti v daňovém nebo celním řízení, za udělení státního občanství, za zápis do registru vozidel nebo za vydání registrace k provozu autoškoly.

Nově mají vzniknout mimo jiné poplatky za vydání potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu, či poplatky za potvrzení tiskopisů vydaných v zahraničí.

Vydání řidičského průkazu nepodraží a od poplatku by byly osvobozené prvopisy matričních dokladů. Mezi ně patří i rodný list, občanský průkaz, cestovní pas nebo oddací list.

Loni územní samosprávné celky vybraly na správních poplatcích přibližně dvě miliardy korun, státní rozpočet zhruba 3,5 miliardy korun.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme