Poslancům ČSSD nemá víra bránit v hlasování o registrovaném partnerství

Premiér Jiří Paroubek usiluje o to, aby všichni poslanci sociální demokracie hlasovali pro přijetí zákona o registrovaném partnerství homosexuálů. Ve Sněmovně pro něj nyní musí zvednout ruku alespoň 101 zákonodárců z celkového počtu 200 členů. Někteří poslanci ČSSD se ale dali slyšet, že mají k registrovanému partnerství výhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Foto: ČTK

Předsednictvo strany už v pátek přijalo usnesení, které doporučuje klubu ČSSD hlasovat pro normu. Na dnešním zasedání Ústředního výkonného výboru se o právu homosexuálů na partnerské svazky diskutovalo také. Jak řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, žádné usnesení ale nepadlo. Podle svých slov doufá v hlas každého poslance ČSSD. Dodal, že on sám je katolík, předseda vlády Paroubek se hlásí k husitské církvi, přesto oba zákon podpoří.

Původně podpořilo registrované partnerství 86 poslanců. I když většina sociálních demokratů hlasovala pro zákon, někteří ho nemohou přijmout kvůli víře. Například Eva Nováková z klubu ČSSD se nechala slyšet, že se víc bojí Boha než porušení stranické kázně.

Zákon se stal dalším sporným tématem mezi premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem. Klaus Paroubkovi vyčítá, že normu zneužívá v boji o voliče, a už předem vyslovil přání, aby se nehlasovalo "ve stínu nátlaku stranických grémií na jednotlivé poslance".

Paroubek se opírá o říjnový výzkum veřejného mínění, podle něhož s registrovaným partnerstvím souhlasilo 62 procent obyvatel Česka. Veto zákona považuje za jednu z největších Klausových chyb. Hlava státu se podle něj nedokázala přenést přes své předsudky vůči minoritní skupině obyvatel.

Výsledek nového hlasování ovlivní to, kolik poslanců přijde hlasovat. Dá se očekávat, že předloha znovu získá podporu zejména levicových poslanců, tedy v ČSSD a KSČM. Své zastánce má ale i v US-DEU, pro jsou i někteří občanští demokraté. Lidovci normu odmítají. Paroubek už prohlásil, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby Sněmovna veto přehlasovala.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme