Poslancům se nedaří odblokovat sněmovnu

Poslancům se stále nepodařilo najít společnou řeč a odblokovat jednání sněmovny. Od rána jednaly jednotlivé poslanecké kluby, teď hledá řešení vedení dolní komory. Včerejší schůzi ochromil spor o složení parlamentních výborů. Opozice se obstrukcemi bránila koaličnímu plánu na navýšení počtu vládních poslanců v těchto parlamentních orgánech. K původně plánovanému programu se zákonodárci proto vůbec nedostali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Filip a M. Topolánek

V. Filip a M. Topolánek | Zdroj: ČTK

Ukončit současnou schůzi Poslanecké sněmovny se dnes bude nejspíš chtít pokusit koalice. Dolní komora totiž zatím neschválila mnoho zákonů a místo toho se poslanci přeli o to, jestli by měl být ve výborech lichý počet poslanců nebo ne.

Podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika nebyly ale dlouhé hádky nutné: "Podle mého soudu přetlačování nikam nepovede. Já jsem vyzval k jednání, k nalezení kompromisu, kdy by žádná ze zúčastněných stran neztratila tvář, protože jsme tady přece proto, abychom pracovali ve prospěch země a jejích občanů, nikoliv proto, abychom se tady vzájemně přetahovali o věci, které občany vůbec nezajímají."

Koalice se dnes pokusí prosadit návrh, aby byly důležité zákony projednány na mimořádné schůzi sněmovny. Po obstrukcích opozice, kdy se zákonodárci většinou z řad ČSSD, snažili přestávkami a procedurálními spory zabránit prosazení návrhu ODS na změnu počtu členů sněmovních výborů, koaliční strany nevidí jiné řešení.

Jak institut mimořádné schůze poslanecké sněmovny funguje, vysvětlil Radiožurnálu předseda Strany zelených Martin Bursík: "Já si myslím, že institut mimořádných schůzí je dobrý, protože tam to funguje tak, že se na pořad nedají zařazovat další body a jedná se pouze o tom, co je navrženo.

Ještě v červnu totiž chtějí vládní strany projednat například zákon o zrušení poplatků pro novorozence nebo zákon o nemocenském pojištění.

Příčinou sporu je složení výborů

Sněmovnu zablokovala ve středu hádka o to, jestli by sněmovní výbory měly mít o jednoho poslance navíc. Celý den se kvůli tomu zákonodárci nedostali ani k jednomu zákonu. Zvýšení počtu poslanců ve výborech chce prosadit ODS. Podle ní v současnosti výbory kvůli stejnému počtu poslanců koalice a opozice pořádně nefungují. Počet jejich členů by měl tedy stoupnout na lichý počet. Vládní strany by pak měly ve výborech většinu. Opozici se ale tento záměr nelíbí. Obává se i toho, že by mohla v některých výborech přijít o křesla jejich předsedů.

Opozice opírá kritiku o tradici a fakt, že byla podoba výborů stanovena na začátku činnosti této sněmovny v létě roku 2006. Podle premiéra Mirka Topolánka je na této situaci nejhorší fakt, že sněmovna nemůže projednávat důležité normy, například zákon o nemocenském pojištění. Proti změnám ve sněmovních orgánech se staví kromě opozice také dvě poslankyně zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. Předsedkyni poslaneckého klubu Strany zelených Kateřinu Jacques naopak mrzí ztráta šance na změnu jednacího řádu, který by zajistil poměrné zastoupení ve výborech. V rozhovoru s Martinem Veselovským předsedkyně poslaneckého klubu Zelených řekla, že to považuje za klíčové. Zvukový záznam 20 minut Radiožurnálu si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

Milan Kopp, Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme