Poslancům se nepodařilo rozhodnout o zdravotnických poplatcích

Poslancům se nepodařilo rozhodnout o tom, zda by se měly zrušit či omezit zdravotnické poplatky. Úterní zasedání sněmovny totiž skončilo poté, co si večer poslanecké kluby opozičních sociálních demokratů a komunistů vzaly do noci přestávky na svá jednání. Zatím není jasné, kdy se zákonodárci k poplatkům vrátí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory o poplatky ve sněmovně | Zdroj: ČTK

Boj o poplatky se ve sněmovně rozhořel odpoledne. Poslanci začali projednávat novelu zákona o zdravotním pojištění, kterou jí se změnami vrátil Senát. Levice ve sněmovně totiž původně prosadila úplné zrušení poplatků, senátoři s tím ale nesouhlasili.

Navrhli kompromis, který zahrnuje například to, aby u lékaře přestaly platit děti do 18 let i lidé z ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a jídla nezbude na měsíc víc než 800 korun. Ochranný limit na zdravotní výdaje by se dětem a důchodcům nad 65 let snížil z 5000 na 2500 korun.

Sociální demokraté ale trvají na úplném zrušení poplatků, stejný názor mají i komunisté. K odbourání povinnosti platit je potřeba nejméně 101 hlas. Takovou podporu ale opozice ve sněmovně zřejmě jistou nemá. Koalice naopak hájí senátní záměr.

Topolánek označil schůzi za neregulréní, opozici viní z obstrukcí

Téměř každé druhé hlasování poslanci obou táborů střídavě zpochybňovali. Premiér Mirek Topolánek označil schůzi za neregulérní. Činnost dolní komory podle něj blokují obstrukční taktiky opozice, která k nim zneužívá i české předsednictví Evropské unii.

"Komunisté, přestože předtím vypárovali nemocného poslance Kvapila, tak to párování zrušili. Pár paní poslankyně Šojdrové byl zrušen na poslední chvíli, nejsou párováni ministři. Hlasování jsou přesunována zásadně do dnů, kdy je zcela evidentní, že premiér a jeho ministři plní své povinnosti v rámci českého předsednictví," vytkl opozici premiér.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka chtěla jeho strana oddálením hlasování získat čas na vyjednávání. "Přece jenom si myslíme, že srdce několika poslanců vládní koalice by nemusela být tak okoralá, jako se to zdá v tomto okamžiku, to znamená, že by někdo z nich mohl hlasovat pro plošné zrušení poplatků ve zdravotnictví. To se domnívám, že je smysl této pauzy," řekl Paroubek.

Podporu senátnímu návrhu změn poplatků potvrdily před začátkem dnešní schůze poslanecké kluby všech tří vládních stran. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová z ODS se dohodla i s protestujícími poslankyněmi zelených Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou. Lidovec Ludvík Hovorka ale odpoledne prohlásil, že pokud by senátní verze neuspěla, podpořil by úplné zrušení poplatků.

Občanským demokratům se "ztratil" poslanec Klas

Občanští demokraté v době, kdy se o poplatcích jednalo, postrádali i jednoho svého zákonodárce. Chyběl jim středočeský poslanec Jan Klas, který podle premiéra Topolánka nebyl ve sněmovně a nezvedal telefon. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř později řekl, že se Klas svým spolustraníkům ozval s omluvou, že onemocněl. "Říkal, že je nemocný, a doufá, že byť prý v horečce, zvládne se zúčastnit nějaké části projednávání," uvedl Tluchoř.

Klas večer ČTK řekl, že ho premiérovo vystoupení šokovalo. Topolánek podle něj musel vědět, že se kvůli vysoké teplotě ze sněmovny omluvil. Učinil tak prý ráno faxem šéfovi dolní komory i svému poslaneckému klubu. Předseda sněmovny přitom na začátku dnešního jednání skutečně přečetl Klasovo jméno mezi těmi, kteří se ze schůze omluvili. Klas potvrdil, že je připraven na hlasování o poplatcích dorazit.

K tématu si můžete také přečíst:
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Krajské nemocnice nechtějí od pacientů regulační poplatky
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Ministerstvo chce zasáhnout proti odpouštění poplatků v krajských nemocnicích
ÚOHS: Krajské samosprávy mohou zrušit poplatky v nemocnicích už od nového roku

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme