Poslanec Doležal se kvůli obvinění vzdal mandátu

Poslanec ODS Vladimír Doležal se dnes vzdal poslaneckého mandátu a všech politických funkcí. V tiskovém prohlášení uvedl, že tak učinil v souvislosti s obviněním ze zprostředkování úplatku. Tvrdí však, že je nevinen, kauza ale podle něj vrhá negativní světlo na celou ODS. Případem se zabývá policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Doležal | Foto: ČTK

"Trvám na tom, že jsem se stal obětí hry podnikatelů, kterým se nepodařilo zrealizovat jejich představy. Následně pak, bohužel, tato kauza přerostla v předvolební hru, kdy je z účelových důvodů použit jakýkoli náznak podezření," napsal Doležal.

Policie poslance podezírá z toho, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku (ODS) 800.000 korun. Radní je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části. Peníze měly údajně rozhodnutí komise zvrátit.

Hrdlička byl kvůli podezření z korupce obviněn již dříve, páchání trestné činnosti ale také popírá. Policie přitom se zahájením stíhání čekala na souhlas Poslanecké sněmovny, která Doležala na její žádost zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal s obviněním nesouhlasí a chce proti němu podat stížnost.

Radiožurnálu řekl, že jeho cílem je teď očistit své jméno a vrátit se zpět do vrcholné politiky. Postup, pro který se rozhodl, podle Doležala volí všichni politici evropského ražení. "Presumpce neviny patří jak občanům, tak i politiků, na druhou stranu si myslím, že politik je osoba veřejně činná, takže když je podezření, tak je správné se vzdát politických funkcí," uvedl.

Doležal je podle svého vyjádření připraven být plně k dispozici orgánům činným v trestním řízení. Předseda ODS Mirek Topolánek už před časem naznačil, že by neměl zůstat na pražské volební kandidátce, vyškrtávat ho ale sám nebude. Fakticky mandát Doležalovi zanikne ve chvíli, kdy doručí notářský zápis o vzdání se mandátu do rukou předsedy sněmovny. Ve sněmovně by ho měl nahradit Tomáš Kádner.

Doležal pracoval ve sněmovně v rozpočtovém výboru i v několika odborných podvýborech, například v podvýboru pro státní aktiva a pasiva a činnost Finančně analytického útvaru. Byl také členem stálé delegace do parlamentního shromáždění NATO. Od 10. července 2001 byl členem dozorčí rady České konsolidační agentury. Ve sněmovně se věnoval především daňovým zákonům.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme