Poslanec Josef Hojdar byl vyloučen z ČSSD

Mostečtí sociální demokraté vyloučili poslance Josefa Hojdara ze strany. Proti zrušení jeho členství ve straně byl pouze jeden z 38 delegátů okresní konference. Předseda sněmovního hospodářského výboru byl údajně začátkem března neregulérně zvolen do čela mostecké organizace, a tím hrubě porušil stranické stanovy. Okresní konference ČSSD v Mostě ho také vyzvala ke složení poslaneckého mandátu. Hojdar se proti tomu odvolá k Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD, který může rozhodnutí mosteckých sociálních demokratů zrušit. Šéf strany Stanislav Gross považuje Hojdarovo vyloučení za ne příliš šťastný krok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Hojdar | Foto: Poslanecká sněmovna

Proti zrušení členství Josefa Hojdara v sociální demokracii byl pouze 1 z 38 delegátů mimořádné okresní konference ČSSD v Mostě. Důvodem vyloučení bylo závažné porušení stanov tím, že v březnu svévolně svolal okresní konferenci, aniž by k tomu byl pověřený. Hojdarovi přitížilo i nerespektování rozhodnutí krajského výboru ČSSD, vystoupení z poslaneckého klubu ve Sněmovně a prezentace v médiích, která poškodila sociální demokracii.

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil předseda Okresního výboru ČSSD v Mostě Karel Strakoš. "Bylo to hrubé porušování stanov, to znamená svévolné svolání okresní konference dne 4. 3., ač byl vyzýván k tomu, aby ji nesvolával. Věděl, že na konferenci 7. března prohraje. Druhý důvod je, že poškozoval v médiích činnost sociální demokracie."

Přestože vedení sociální demokracie vyzývalo své kolegy z Mostecka, aby své rozhodnutí důkladně zvážili, předseda mostecké městské organizace ČSSD Pavel Kouda je s výsledkem hlasování spokojený:

"Já to považuji za velmi správné. Já jsem mu to říkal už několikrát, několik let jako by spolu nenacházíme společnou řeč. Několikrát jsem nabízel sednutí ke kulatému stolu a teď to vyvrcholilo v hrubé porušením stanov a zrušením členství. Osobně se na to dívám tak, že to určitě bude mít nějaký dopad na sociální demokracii a předpokládám, že pozitivní v tom, že se některé věci napraví a že se očistí."

Josef Hojdar se odvolá

Josef Hojdar se chce odvolat k Ústřednímu výkonnému výboru ČSSD. ÚVV nebo stranický sjezd mohou rozhodnutí o vyloučení člena strany zrušit. Jak poslanec řekl České televizi, zeptá se také kolegů z poslaneckého klubu ČSSD, jestli ho mezi sebou nadále chtějí. "V úterý řeknu poslaneckému klubu, aby se vyjádřil k tomu, jestli si myslí, že je možné, abych byl v poslaneckém klubu, nebo ne."

Vyloučením Hojdara z ČSSD by mohla koalice ztratit v Poslanecké sněmovně nejtěsnější většinu 101 hlasu. Hojdar ale už dříve naznačil, že bude dál hlasovat se sociální demokracií.

Místopředsedkyně ČSSD Jana Vaňhová připustila, že bude záležet jen na jeho rozhodnutí a že o jeho spolupráci stojí strana i v budoucnu. "Mandát získal, když byl členem ČSSD za Most, takže zastupuje region Most. Samozřejmě nedávali mu hlas jenom sociální demokraté, dali mu ho občané a samozřejmě to právo se jim nemůže ubrat. Pokud nebude chtít, nejsou žádné prostředky, abychom ho k tomu donutili, naopak jako vedení strany se budeme snažit, aby se zapojil do klubu sociálních demokratů a podporoval současnou vládu."

Gross: Není to šťastný krok

Na vyloučení Josefa Hojdara reagoval také předseda sociální demokracie Stanislav Gross. Uvedl, že to není příliš šťastný krok, protože ČSSD teď potřebuje věnovat všechnu energii na úspěšné zvládnutí vládní mise a zlepšení komunikace s veřejností. Předseda poslanců ČSSD Michal Kraus a neformální lídr levicové frakce v sociální demokracii Jan Kavan považují Hojdarovo vyloučení za chybu.

Marika Táborská, Eva Holá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme