Poslanec Melčák se do klubu nevrátí, ČSSD podezřívá ODS z korupce

Poslanec Miloš Melčák se nevrátí do klubu sociální demokracie. Už o tom také informoval předsedu strany Jiřího Paroubka. Melčák opustil klub ČSSD minulý týden. Odešel mimo jiné proto, že se s vedením strany rozcházel v názoru na roli ČSSD v povolebním uspořádání. Sám Melčák totiž upřednostňuje odchod strany do opozice. Sociální demokraté ale Melčákovi nevěří. Domnívají se, že motivem jeho odchodu z poslaneckého klubu byla korupční nabídka od ODS. Naznačili, že pokud své rozhodnutí věrohodně nevysvětlí, budou uvažovat o jeho vyloučení ze strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Melčák | Zdroj: ČTK

"Řekl jsem, že se cítím zcela zdráv, zejména psychicky, nehodlám spáchat sebevraždu a do klubu se nemíním vrátit. Další otázka bude, jaké bude programové prohlášení a jak se rozhodnou příslušná grémia stran vytvořit vládu. Domnívám se, že po šesti měsících od voleb by si naše země zasloužila, aby vláda byla," řekl Českému rozhlasu Melčák.

Poslanec by byl ochotný svůj odchod z klubu ČSSD ještě přehodnotit, kdyby se strana rozhodla při hlasování o důvěře vládě odejít ze sněmovny. Nezvedla by tedy ruku ani pro ani proti a snížila by tak celkový počet hlasujících poslanců.

Šéf sociální demokracie Jiří Paroubek si ale myslí, že Melčák svůj názor snad ještě změní. "Já věřím, že pan Melčák ještě své rozhodnutí po páteční schůzi Předsednictva Ústředního výboru, jehož je členem, a Ústředního výboru, jehož je členem, změní. Zcela nepochybně na něj budou také působit členové sociální demokracie ze Zlína," říká Paroubek.

ČSSD podezřívá Miloše Melčáka, že opustil poslanecký klub strany kvůli korupční nabídce ODS. Sociální demokraté naznačili, že pokud Melčák své konání věrohodně nevysvětlí, zváží jeho vyloučení ze strany, řekl šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

"Pokud nenajde pan Melčák nějaký věrohodný důvod, pak se v zásadě ukazuje, že skutečně pan Dalík měl nějakého trojského koně v našem poslaneckém klubu. Já to jeho počínání nemůžu nazvat jinak. Jeho podpis pod údajným prohlášením konstruktivní frakce, který je jediný, se příliš neshoduje s tím, že se například v pátek nezúčastnil hlasování o zákoníku práce," vyjádřil se Hašek.

ODS považuje obvinění ČSSD za absolutní nesmysl a Miloš Melčák ho zatím odmítl komentovat.. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase sociální demokracie propadá hysterii: "Já si velmi vzpomínám na období, kdy pan Paroubek naprosto demonstrativně říkal, že on jednoho, dva nebo tři takzvané přeběhlíky získá. Takže zřejmě vychází důsledně z logiky, podle sebe soudím tebe."

Šéf ČSSD Jiří Paroubek jednal s bývalými poslanci Milošem Melčákem a Michalem Pohankou o jejich návratu do sociálně demokratického poslaneckého klubu už včera. Výsledek schůzek ale nechtěl nikdo z nich prozradit. Jiří Paroubek nicméně zdůraznil, že si ČSSD musí vyjasnit, jestli se k takzvané konstruktivní platformě uvnitř klubu hlásí ještě další rebelové. V podvečer pak šéf klubu Michal Hašek oznámil, že frakci ČSSD žádný další poslanec opustit nehodlá. Všichni členové klubu podle Haška vyjádřili připravenost podpořit většinové rozhodnutí klubu, i když jejich osobní názor bude odlišný.

Klub ČSSD nyní ještě čeká na vyjádření poslance Michala Pohanky, který klub opustil dříve než Melčák. Pohanka dnes přišel na jednání Poslanecké sněmovny. O tom, jak se rozhodl, ale zatím nic neřekl. ČSSD měla po volbách ve sněmovně 74 poslanců, spolu s 26 komunistickými zákonodárci tvořila stočlenný levicový blok. Stejným počtem mandátů dohromady disponují ODS, KDU-ČSL a Strana zelených.

Veronika Malá, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme