Poslanec Morava má oznámit, zda setrvá ve sněmovně

Poslanec Jan Morava odpoledne oznámí, jestli se vzdá poslaneckého mandátu. Člen ODS měl shromažďoval fotografie dcery poslankyně strany zelených Olgy Zubové. Vedení občanských demokratů se od celé aféry distancovalo a jak Moravu, tak Vlastimila Tlustého, kterého premiér Topolánek označil za strůjce celé kauzy, vyzvalo, aby složili mandát. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes v reakci na celou kauzu oznámil, že chce po podzimních volbách vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Morava | Foto: Marián Vojtek

Jan Morava se podle reportáže televize Nova a článků Mladé fronty Dnes zajímal o kompromitující materiály na některé poslance. Vlastimil Tlustý spolu s televizními reportéry fingoval fotky v hotelovém bazénu, po kterých Morava sáhl. Podle Mirka Topolánka ale celý případ inicioval Vlastimil Tlustý, Morava je prý spíš "obětí".

To Vlastimil Tlustý zásadně odmítá, vše prý řídil Jan Morava. Ten se nakonec stal obětí stranických praktik, tvrdí Tlustý: "Mezi tím koupati se v bazénu s modelkou a nechat šířit fotografie z toho - a organizovat sledování, vydírání - je nekonečný rozdíl. To první se nemusí někomu líbit, ale není na tom nic závadného. Ale to, co dělal pan poslanec Morava, to je podle mého názoru příprava trestného činu vydírání."

Politické grémium ODS vyzvalo oba poslance, Jana Moravu a Vlastimila Tlustého, aby složili mandáty. Stalo se tak jen dva dny poté, co vyšlo najevo, že se Morava zapletl do akce, kterou fingovaně připravili novináři - a že se na této akci spolupodílel Tlustý.

Podle reportáže televize Nova "Natvrdo", která měla za cíl odhalit pozadí české politiky a článků Mladé fronty Dnes se poslanec za ODS Jan Morava snažil získat a také vyrobit kompromitující materiály o různých poslancích bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Především se ale měl zajímat o dva "rebely" z vládních řad - poslankyni Zelených Olgu Zubovou a poslance ODS Vlastimila Tlustého.

J. Paroubek: Po podzimních volbách vyvoláme hlasování o nedůvěře kabinetu

Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes v reakci na celou kauzu oznámil, že chce po podzimních volbách vyvolat v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Podle šéfa Lidového domu je ale Morava jen částí systému. Hlavními protagonisty jsou podle něj hlavně premiér Mirek Topolánek a předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

Oba by měli podle Paroubka ze svých funkcí odejít: "Tito lidé spolu s panem Dalíkem, který ovšem nemá žádnou veřejnou funkci, vytvářejí vlastně systém. Pánové Morava a Tlustý jsou, řekněme, kolečka v tomto systému, oni nehrají významnou roli. Upřímně řečeno, každý dnes musí vědět, že takto systém funguje minimálně od roku 2005," řekl Paroubek.

Šéf poslanců ODS se od kauzy distancuje

Paroubkovu výzvu k odchodu z postu předsedy poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř odmítl. Jak řekl v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu, k opuštění své funkce v tuto chvíli důvod nevidí: "Já k tomu žádný důvod nevidím, na žádnou podobnou nabídku jsem neskočil, žádnou podobnou aktivitu nevyvíjel, o aktivitách pana kolegy Moravy jsem nevěděl. To, že se snažím komunikovat se všemi členy poslaneckého klubu, snažím se reagovat na jejich SMS obratem, že se snažím pomoci řešit jejich složité situace, je přeci náplní mé práce a musím to dělat.

Milan Kopp, Eva Odstrčilová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme