Poslanec Morava složil mandát kvůli údajné přípravě vydírání

Občanský demokrat Jan Morava složí poslanecký mandát. Reagoval tak na reportáž, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na některé spolustraníky a další politiky. Sociální demokraté kvůli tomu chtějí po říjnových volbách vyvolat hlasování o nedůvěře vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Morava

Jan Morava | Zdroj: ČTK

"Za svoji naivitu a svoje chyby přijímám na rozdíl od řady jiných politiků ze všech parlamentních stran plnou odpovědnost. V pátek v podvečer jsem se rozhodl. Poslanecký plat a výhody mi nejsou přednější než zachování vlastní cti," řekl před novináři Morava.

Morava je přesvědčený, že se mu podařilo shromáždit a zčásti zveřejnit dost důkazů o tom, že jednal o své vlastní vůli, nikoho nevydíral a ani se na to nechystal. Dodal, že vše dělal s dobrým úmyslem, podlehl ale provokaci, kterou prý připravil jeho stranický kolega Vlastimil Tlustý. Podle Moravy je nyní na Tlustém, jak se vyrovná se svým svědomím.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř potvrdil, že o nastalé situaci bude jednat v úterý poslanecký klub strany. Náhradníka za Moravu už zřejmě mají. Měl by jím být náměstek ministra práce a nymburský místostarosta Miroslav Jeník. "S panem náměstkem Jeníkem jsem hovořil a on je připraven do sněmovny nastoupit," uvedl Tluchoř. Jeník podle něj složí slib nejspíš na příští schůzi sněmovny.

Poslance nachytali novináři ve spolupráci s Tlustým

Na případ upozornila reportáž televize Nova. Morava se podle reportáže zajímal o kompromitující materiály na některé poslance. Vlastimil Tlustý spolu s televizními reportéry fingoval fotky v hotelovém bazénu, po kterých Morava sáhl. Podle premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka ale celý případ inicioval Tlustý, Morava je prý spíš "obětí".

To Vlastimil Tlustý zásadně odmítá, vše prý řídil Jan Morava. Ten se nakonec stal obětí stranických praktik, tvrdí Tlustý: "Mezi tím koupat se v bazénu s modelkou a nechat šířit fotografie z toho - a organizovat sledování, vydírání - je nekonečný rozdíl. To první se nemusí někomu líbit, ale není na tom nic závadného. Ale to, co dělal pan poslanec Morava, to je podle mého názoru příprava trestného činu vydírání."

Vedení ODS v sobotu chování obou poslanců odsoudilo a vyzvalo Moravu i Tlustého, aby se kvůli aféře vzdali poslaneckého mandátu. Stalo se tak jen dva dny poté, co vyšlo najevo, že se Morava zapletl do akce, kterou fingovaně připravili novináři, a že se na této akci spolupodílel Tlustý.

Moravovy aktivity zaznamenali skrytou kamerou reportéři televize Nova. Z reportáže také vyplynulo, že se také nechal fotit s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Fotografie chtěl podle televize použít k zastrašování političky, která ve sněmovně někdy hlasuje proti koalici.

Raninec a Schwippel žádají odchod šéfa klubu ODS

Za Tlustého se postavili poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel. Ti jsou společně s Tlustým členy vnitrostranické platformy, která se vymezuje proti vedení strany. Oba dnes pohrozili odchodem z poslaneckého klubu, pokud v jeho čele zůstane Petr Tluchoř. Podle nich mohl totiž šéf poslanců ODS vědět o tom, že se Morava snažil sbírat kompromitující materiály na spolustraníky a další politiky.

"Minimálně několik lidí z vedení Občanské demokratické strany muselo o tom vědět, a proto si myslím, že jediná možnost, jak stranu očistit, je, aby Petr Tluchoř opustil funkci předsedy poslaneckého klubu," uvedl Raninec ve vysílání Radiožurnálu. Tluchořovo odvolání navrhne na úterním jednání klubu.

Tluchoř však zastává názor, že odchod dvou poslanců by sice byl nepříjemný, ale že se nenechá vydírat. Současně odmítl, že by cokoliv věděl o tom, co Jan Morava podniká. Připustil nicméně, že si s ním poslal jednu sms zprávu. V ní ale podle Tluchoře nemělo být nic o tom, že by se Moravy ptal, jestli se dají kompromitující fotografie koupit jen jednotlivě, nebo i jako celek.

"Takovou zprávu jsem rozhodně nenapsal, tu věc jsem považoval spíše za žert a v nějakém žertovném duchu jsem reagoval. Sms zprávu jsem ve svém archivu našel a dám ji k dispozici. Ano, bylo tam, aby si vzal pan kolega Morava kontakt, aby měl informaci o tom, kdo mu tu informaci nabízí, aby věděl o co jde," uvedl v Tluchoř v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu.

ČSSD chce po podzimních volbách hlasovat o nedůvěře kabinetu

Případ Jana Moravy bude mít v Poslanecké sněmovně i další dohru. Sociální demokracie se totiž rozhodla kvůli kauze vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Na tuto variantu ale dojde až nejdříve koncem října po říjnových krajských a senátních volbách, oznámil dnes předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Za hlavní aktéry případu přitom považuje premiéra Topolánka a šéfa poslanců Tluchoře. Oba by měli podle Paroubka ze svých funkcí odejít. "Tito lidé spolu s panem Dalíkem, který ovšem nemá žádnou veřejnou funkci, vytvářejí vlastně systém. Pánové Morava a Tlustý jsou, řekněme, kolečka v tomto systému, oni nehrají významnou roli. Upřímně řečeno, každý dnes musí vědět, že takto systém funguje minimálně od roku 2005," řekl Paroubek.

Lidovec Jan Kasal nevěří, že by opozice mohla v hlasování o nedůvěře vládě uspět. Celá situace by se podle něj ale dala eskalovat ještě víc. "Domnívám se, že kdyby nebylo české předsednictví na spadnutí, tak by zřejmě opozice hnala současnou situaci do předčasných voleb," uvedl Kasal.

Podle předsedy zelených Martina Bursíka by hlasování mělo smysl jen v případě, že se opravdu ukáže, že nejsilnější vládní strana o celé věci věděla. "Protože v tu chvíli by to znamenalo, že jeden z koaličních partnerů je nedůvěryhodný," podotkl Bursík.

I přesto by ale podle opozice měl o důvěru požádat přímo kabinet. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa by měla aktivity Jana Moravy prošetřit policie, a to i bez jakéhokoliv podnětu. Řekl to v pořadu 20 minut Radiožurnálu. "To skutečně není věcí veřejnosti nebo médií, ale je to věcí státních orgánů. To je také samozřejmě státní zastupitelství a Policie České republiky," míní Filip.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme