Poslanec Novotný obviněný v kauze ROP chystá trestní oznámení na Kušnierze, který proti němu vypovídá

Nic jsem neorganizoval, ani neřídil, brání se poslanec Josef Novotný (za ČSSD) nedávno obviněný v kauze ROP Severozápad. A chystá se do protiútoku. Připravuje trestní oznámení proti spolupracujícímu obviněnému, exšéfovi dotačního úřadu ROP Severozápad Petru Kušnierzovi. Podle Novotného u výslechů o jeho osobě lže. Exšéf dotačního úřadu policistům popsal, jak Novotný coby hejtman Karlovarského kraje přihrál dotaci škole, kterou v minulosti vedl.

Původní zpráva Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Novotný | Foto: Filip Jandourek

Kušnierzova rozsáhlá výpověď sice stále není u konce, podle Novotného během ní líčí věci, jichž se poslanec vůbec neúčastnil. "Připravuji trestní oznámení. Používá proti mě naprosté nesmysly, je to vykonstruované, nejspíš ho někdo navádí. Nic jsem neorganizoval ani neřídil," řekl Novotný serveru iROZHLAS.cz.

Policie ho společně s poslancem KSČM Jaroslavem Borkou obvinila v červenci, oba podle ní patří do skupiny 26 lidí, kteří manipulovali dotacemi na severu a západu Čech a způsobili miliardovou škodu. Novotnému kvůli tomu detektivové obstavili dva pozemky v hodnotě až milion korun.

Policie obstavila poslancům Borkovi a Novotnému majetek. Škodu v kauze ROP spočítala na 6,3 miliardy

Číst článek

Rozhodl se spolupracovat

Klíčovým důkazem proti Novotnému a dalším je právě výpověď Kušnierze, jehož soudy kvůli manipulacím s dotacemi již dvakrát potrestaly a nedávno opět nastoupil do vězení. Bývalý úředník se po letech rozhodl spolupracovat s policií a ukázal na mocné podnikatele, politiky i úředníky se severu Čech.  

Novotný jako někdejší hejtman Karlovarského kraje podle Kušnierze patřil mezi vůdčí postavy této skupiny, která určovala, kdo na severu a západě Čech dostane evropské peníze. Detektivům například vypověděl, že Novotný jako hejtman protlačil dotaci 315 milionů pro školu v Sokolově, které dříve šéfoval.

O machinacích netušil

Poslanec se nicméně brání: pokud nějaké machinace probíhaly, potom o nich netušil. "Kušnierz nás celou dobu podváděl, falšoval dokumenty do výboru regionální rady a podobně," argumentuje.

Obžalovaný bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz | Foto: ČTK

"Kušnierz hovoří o věcech, jichž nebyl vůbec účasten a nejsou to pravdivé výpovědi," kritizuje klíčová svědectví obhájce Josef Lžičař, jenž chystá pro poslance Novotného trestní oznámení.

Podle detektivů měl každý člen skupiny svoji úlohu, aby evropské peníze dostaly takzvaně „tlačené“ projekty. Balík se mezi ně údajně porcoval podle tajné tabulky 60:40. Tedy 60 procent prostředků mělo jít do Ústeckého a 40 do Karlovarského kraje.    

Na samotném vrcholu stáli podle detektivů podnikatel Daniel Ježek a někdejší senátor za ODS Alexandr Novák .    

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme