Poslanec ODS Baxa už nebude náměstkem hejtmana Plzeňského kraje, na magistrátu zůstane

Nový poslanec ODS a předseda krajské organizace strany Martin Baxa rezignuje na funkci náměstka hejtmana Plzeňského kraje, kterou vykonává od loňského podzimu. Baxa to ve středu oznámil na jednání Regionální rady ODS v Plzni a následně o tom informoval ČTK. Statutárním náměstkem plzeňského primátora by měl nadále zůstat.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový poslanec ODS Martin Baxa | Foto: Martin Polívka / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Baxa kandidoval ve sněmovních volbách na třetím místě kandidátky ODS. Občanští demokraté si v kraji při volbách oproti minulému období polepšili a získali dva namísto dosavadního jednoho poslaneckého mandátu. Baxa navíc díky velkému množství preferenčních hlasů přeskočil ze třetího místa na první i před jedničku kandidátky Ilonu Mauritzovou.

„Chtěl jsem kandidátku do Poslanecké sněmovny svou kandidaturou pouze podpořit. Voliči mi ovšem dali důvěru a zvolili mne poslancem. Jejich důvěry si vážím, a rozhodl jsem se proto rezignovat na post náměstka hejtmana Plzeňského kraje, a to nejpozději na prvním jednání krajského zastupitelstva v novém roce," řekl Baxa.

V krajské radě je ODS v koalici s ČSSD, Koalicí pro Plzeňský kraj (KDU-ČSL, Strana zelených a Nestraníci) a Starosty a patrioty. V koalici na magistrátu je podobné složení - ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Občané patrioti. „Souběh funkcí, které nyní vykonávám, s funkcí poslance by znamenal, že bych se všemu nemohl věnovat naplno," řekl Baxa, který navíc na částečný úvazek učí na jednom z plzeňských gymnázií.

V Plzeňském kraji vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO. Získalo 30,98 procenta hlasů, druhá ODS měla 12,09 procenta hlasů. Pro SPD Tomia Okamury hlasovalo 10,56 procenta voličů, čtvrtí Piráti dostali 10,01 procenta hlasů. Přes pětiprocentní hranici se dostala ještě KSČM s 8,65 procenty hlasů a ČSSD, kterou volilo 7,97 procenta voličů. Pod pětiprocentní hranicí skončily parlamentní STAN (4,85 pct. hlasů), TOP 09 (4,82 pct. hlasů) a KDU-ČSL (3,49 pct. hlasů).

Krajské vedení ODS ve středu také podpořilo povolební postup předsedy Petra Fialy, výkonné rady a poslaneckého klubu, aby občanští demokraté ani nevstupovali do vlády s hnutím ANO ani nepodporovali menšinovou vládu s účastí tohoto hnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme