Poslanec ODS Morava se údajně pokoušel vydírat politiky

Vážnému obvinění čelí poslanec za ODS Jan Morava. Podle Mladé fronty Dnes se snažil získat kompromitující informace o různých poslancích bez ohledu na jejich stranickou příslušnost. Mimo jiné se měl zajímat o dva "rebely" z vládních řad - poslankyni Zelených Olgu Zubovou a poslance ODS Vlastimila Tlustého. Morava se za své chování omluvil, popřel ale, že by chtěl někoho vydírat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Morava

Jan Morava | Foto: Marián Vojtek

Mladá Fronta Dnes (MfD) se v dnešním vydání odvolává na materiál reportéra televize Nova Janka Kroupy, který jednání poslance Jana Moravy natáčel skrytou kamerou.

Podle deníku byl na začátku kauzy nápad Novy odhalit pozadí české politiky. Prostřednictvím smyšlených detektivů reportéři nabízeli politikům ke koupi kompromitující fotografie poslance ODS Vlastimila Tlustého, který se nechal při sehrané scénce nafotit s mladou slečnou v hotelovém bazénu.

Snímky odmítl například Marek Dalík, přítel a spolupracovník premiéra Mirka Topolánka. Nabídku údajných detektivů ale přijal Tlustého vnitrostranický soupeř Morava, který po nich navíc začal požadovat kompromitující materiál i na další poslance.

"Je jedno, z jaké části politického spektra budou. Jsou občas věci, pro které se shánějí hlasy, a motivace může být buď pozitivní, nebo negativní," říkal při schůzkách domnělým detektivům. Kroupa a jeho spolupracovníci je nahrávali sedm měsíců.

Morava: Stal jsem se obětí vlastního pátrání

Morava nabídl fotky Tlustého redaktorovi MfD, aniž tušil, že redakce listu na odhalování zákulisních praktik spolupracuje s týmem Kroupy. Poslanec nyní tvrdí, že stal obětí vlastního pátrání. Při něm prý chtěl pouze zjistit, kdo rozšiřuje kompromitující fotografie poslance Tlustého. Radiožurnálu řekl, že si materiály neobjednával a že je nechtěl k vydírání použít.

"Nikdy jsem takové materiály sám nepožadoval. Myslím, že jsem schopný to dokázat výpisy z telefonních účtů a kopiemi mailů. Celou tu věc jsem ještě před tím, než jsem vůbec nějaké kompromitující materiály získal, oznámil médiím, na což mám důkaz, že jsem o těch lidech informoval paní novinářku Vanatovičovou z Mladé fronty Dnes. To bych stoprocentně nedělal, kdybych chtěl někoho následně vydírat," uvedl Morava.

Za své chování se poslanec omluvil. "Sedm měsíců jsem byl špiclován metodami komunistické StB. Mělo to za cíl poškodit mě, pana kolegu Tlustého a ODS. S panem premiérem jsem o tom zatím vůbec nemluvil, byla to čistě moje akce, kdy já jsem chtěl lidi, kteří špiclují soukromí politiků a následně ty materiály prodávají, dostat buď před novináře, nebo před policii. V té věci jsem bohužel naprosto selhal, a protože to bylo moje selhání, tak následky musím nést sám," dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Radiožurnálu s poslancem ODS Janem Moravou v poledních Ozvěnách dne (moderátor Vít Dvořák)

Při schůzkách s domnělými detektivy Morava podle MfD žádal rovněž o pořízení fotografií dcery Olgy Zubové. Snímky prý chtěl využít k zastrašení poslankyně Strany zelených, a tak ji donutit, aby nedělala problémy při hlasování o vládních zákonech.

Olga Zubová Radiožurnálu řekla, že podobné praktiky v české politice nečekala. "Je to pro mě špatná zkušenost, špatná zpráva pro veřejnost, protože veřejnost si naivně myslí, že volí do zastupitelských orgánů lidi, kteří se mají starat i jejich blaho, a nakonec se dozvídají, že tam volí lidi, kteří na sebe hledají špínu a vydírají se," uvedla Zubová.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek Moravovo chování odsoudil. "Ten mladý poslanec mě strašně překvapil. Já vím přesně, co bych mu doporučil, aby udělal, ale to musí vědět on sám," řekl Nově na adresu Moravy Topolánek. Zároveň popřel spekulace, že Morava jednal z podnětu ODS. Od kauzy se distancovala také středočeská organizace strany. Pokud Morava své chování nevysvětlí, přijme osobní odpovědnost, řekl šéf krajské ODS a hejtman Petr Bendl.

Lenka Rákosová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme