Poslanec Pekárek nastoupí do vězení. Mandát chce vykonávat i za mřížemi

Roman Pekárek se dnes stane prvním poslancem, který má mandát a zároveň je ve vězení. Za mříže ho poslal soud na pět let kvůli korupci. V roce 2009 si ještě jako místostarosta Kolína za ODS řekl o milionový úplatek za to, že podnikateli zařídí prodej městského pozemku pod cenou. Pekárek ale peníze nedostal. Tvrdí, že nahrávka, kde je jeho žádost zaznamenaná, je falešná a on je nevinný. Proto si chce i dále nechat mandát poslance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení | Zdroj: ČTK

„Já nevím, co přesně a jak bude, jakým způsobem přesně člověk může ve vězení mandát vykonávat. Zcela jistě nějakým způsobem ano. To ukáže teprve čas,“ uvedl Pekárek.

Poslanec tvrdí, že nahrávka, která jeho žádost zachytila, je zmanipulovaná. Mandátu se proto vzdávat nechce:

Přehrát

00:00 / 00:00

Odsouzený poslanec Roman Pekárek by měl dnes nastoupit trest. Před královehradeckou věznicí na něj čeká i reportér Radiožurnálu Ondřej Vaňura.

„Zkrátka proto, že ho mám. A zkrátka proto, že to vidím principiálně. Jsem nevinný. Nic jsem nespáchal, a proto nemám jediný důvod na faktu mandátu cokoliv měnit.“

Roman Pekárek si z vězení podá dovolání k Nejvyššímu soudu:

„Výsledek soudů je šílený, nepředstavitelný. Důkazní situace je úplně jiná. Já jsem si nedomlouval žádný úplatek. A co se týká prodeje v Kolíně, proběhl bez jakéhokoli ovlivnění mnou.“

Potřebný náhradník

Pekárek nahradil na postu poslance na podzim Ivana Fuksu, jednoho z takzvaných rebelů ODS, kteří nechtěli hlasovat pro zvýšení DPH.

A právě to byl důvod, proč se Pekárek ve sněmovně objevil. Celkem tři rebelující poslanci ODS odmítli zvednout ruku pro vyšší daně, vzdali se svých mandátů a ze sněmovny odešli. Koalici tak chyběly potřebné hlasy.

Pekárek byl jedním z nových poslanců, kteří měli rebely při hlasování nahradit, a umožnit tak vládě balíček schválit. Ale tím jeho role ve sněmovně skončila. Začátkem prosince ho poslanci vydali k trestnímu stíhání.

Novými poslanci byli zvoleni bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek (vlevo), exposlanec Pavel Bohatec (uprostřed) a náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek | Foto: ČTK

Do té doby byl Pekárek odsouzen nepravomocně. Odvolal se, ale řízení se mohlo uskutečnit až po vydání poslance sněmovnou. V polovině prosince ho vrchní soud ho uznal vinným z braní úplatku a ze zneužití pravomoci. Pekárka za to poslal na pět let za mříže.

Vedle trestu vězení soud Pekárkovi uložil i peněžitou pokutu čtvrt milionu korun a zakázal mu na pět let činnost ve státní správě. Pekárek nesmí podle rozsudku usednout ve vládě nebo být státním úředníkem či třeba náměstkem ministra, poslancem být ale může. K tomu, aby složil mandát, ho soud donutit nemůže.

Za pětiletým vězením pro poslance Pekárka je korupce při prodeji pozemku

Číst článek

Nezařazený poslanec Roman Pekárek je vůbec prvním pravomocně odsouzeným zákonodárcem. V současném volebním období stanuli před soudem také Vít Bárta z Věcí veřejných a nezařazený Jaroslav Škárka. K soudu půjde i Bártův spolustraník Otto Chaloupka.

Na soud zatím ve vazbě čeká bývalý sociální demokrat David Rath. Trestnímu stíhání v kauze nákupu letadel CASA čelí i bývalá místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová.

Petr Sehnoutka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme