Poslanec Pekárek odsouzený za korupci bude brát plat zákonodárce i ve vězení

Ani pobyt ve vězení nepřipraví zákonodárce o finanční výhody. Na vlastní kůži si to vyzkoušel například vazebně stíhaný poslanec David Rath a stejný scénář chystá i Roman Pekárek, pravomocně odsouzený za korupci. Pětiletý trest má nastoupit v nejbližších dnech, poslaneckého mandátu se ale vzdát nehodlá. Jako svou asistentku navíc zaměstnal jednu z příbuzných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení | Zdroj: ČTK

Pokud se Roman Pekárek mandátu poslance nakonec skutečně nevzdá, bude mu stát vedle jeho platu, který činí přes 55 tisíc korun hrubého, posílat také peníze na kancelář, asistenta nebo telefon. Upozornil na to deník Právo.

Sám Roman Pekárek Radiožurnálu dnes řekl, že k ponechání mandátu ho v žádném případě nevede finanční motivace. „Mandát si ponechávám proto, že nedoběhly všechny opravné prostředky v mém procesu a já se neustále bráním proti nespravedlivému rozsudku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma finančních výhod pro pravomocně odsouzené zákonodárce jsme v Ozvěnách dne rozebrali se Stanislavem Křečkem, členem mandátového a imunitního výboru sněmovny za ČSSD

Pekárek nastoupil do sněmovny začátkem loňského listopadu v barvách ODS jako náhradník. Členství ve straně má teď pozastavené.

Poslanec Jan Bauer z ODS přiznává, že s rozhodnutím Pekárka zůstat poslancem i ve vězení nikdo nic udělat nemůže. „Většina kolegů poslanců by již dávno v Poslanecké sněmovně neseděla. V této chvíli nic nového poslanecký klub nevymyslí,“ poznamenal.

Podobný případ je poslanec David Rath, který větší část minulého roku strávil ve vazbě, přesto získal na poslaneckých náhradách víc než milion korun. K normálnímu platu čerpá například peníze na pronájem poslanecké kanceláře nebo asistenta. Jen za telefon a internet získal přes 60 tisíc korun.

Řešením je nový zákon

Vláda už kvůli pravomocně odsouzeným poslancům schválila návrh, podle kterého by tito zákonodárci nedostávali plat a další benefity. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ale tvrdí, že oddělení mandátu a poslaneckého platu by z hlediska práva mohlo být problematické.

„Daleko vhodnější je změnit ústavu tak, aby mandát při takovém případě zanikl jako celek a nemuseli jsme řešit otázku platu, náhrad či asistentů tak, jak ji budeme řešit i v případě pana poslance Pekárka.“

O peníze mi nejde, tvrdí v rozhovoru pro Český rozhlas Pekárek

Číst článek

Podle odborníka na ústavní právo Jana Wintra jsou možné obě cesty, změna ústavy je ale složitější. „Zatímco omezení platu v případě výkonu trestu odnětí svobody znamená jenom změnu zákona o platech ústavních činitelů.“

Právě tento zákon by mohl ve sněmovně projít ve zrychleném režimu.

‘Je to neštěstí pro celou politickou scénu‘

„Je to neštěstí pro celou politickou scénu a ukazuje se, že s některými situacemi, do kterých se dostáváme, tvůrci zákonů a ústavy nepočítali,“ konstatoval v Ozvěnách dne Stanislav Křeček, člen mandátového a imunitního výboru sněmovny za ČSSD.

„Nikoho nenapadlo, že bude do sněmovny zvolen poslanec, který si ponechá mandát poté, co je pravomocně odsouzen a nastupuje do vězení. My to musíme nějak řešit,“ dodal.

Křeček také uvedl, že by byl pro návrh, aby pravomocně odsouzení zákonodárci, kteří si ponechají mandát, přišli o plat, náhrady a další finanční benefity.

„Žádný rozumný člověk nemůže souhlasit s tím, aby člověk, který je ve výkonu trestu, bral plat z peněz daňových poplatníků za práci, kterou zjevně nevykonává. Myslím, že nepochybně takováto úprava bude. Bude to sice polovičaté a nejasné,“ uvedl.

Lucie Husárová 1, bre, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme