Poslanec Pekárek požádal o pozastavení členství v ODS. Poslancem zůstává

Roman Pekárek požádal podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury o pozastavení členství ve straně. Stanjura dále uvedl, že poslanecký klub ODS Pekárka vyzval, aby odešel jak ze sněmovny, tak ze strany. Poslaneckého mandátu se však Pekárek vzdát nehodlá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Pekárek | Foto: Filip Jandourek

Poslanec Pekárek je nepravomocně odsouzený k šestiletému trestu za korupci a o jeho vydání k trestnímu stíhání požádal Poslaneckou sněmovnu dnes vrchní soud v Praze.

Předseda mandátového a imunitního výboru sněmovny Bohuslav Sobotka svolá výbor na nejbližší možný termín, což by mělo být 28. listopadu, kdy se má konat mimořádná schůze sněmovny ke státnímu rozpočtu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní vývoj situace kolem poslance Romana Pekárka shnuje redaktorka Českého rozhlasu Věra Masopustová

O vlastním případném vydání by pak měli poslanci hlasovat na nejbližší řádné schůzi, která začíná 4. prosince. Ty termíny jsou důležité, protože poslanec Pekárek má mít odvolací soud 18. prosince, a pokud by sněmovna nerozhodla včas, musel by se tento soud odložit na neurčito.

Pokud by Poslanecká sněmovna svého člena případně nevydala, nemohl by poslanec Pekárek být za svůj čin již nikdy trestně stíhán. Šéf poslanecké frakce ODS Zbyněk Stanjura se však domnívá, že sněmovna Pekárka k trestnímu stíhání vydá.

Politická strana ale nemá žádnou možnost poslance odvolat. Nemůže ho zbavit poslaneckého mandátu, ale může ho vyloučit ze svých řad. O pozastavení členství v ODS právě Roman Pekárek požádal po jednání klubu občanských demokratů, na kterém ho jeho spolustraníci znovu vyzvali, aby odešel ze sněmovny i ze strany.

Vrchní soud požádá Poslaneckou sněmovnu o vydání Romana Pekárka

Číst článek

„Tam to má vazbu jinou, tam to má vazbu na můj osobní osud, na moji trestní věc a já jsem v sobě nenašel dostatečný důvod vzdát se mandátu, zejména protože jsem nevinen, protože jsem skutky, které mi jsou kladeny za vinu, neudělal,“ vysvětloval Radiožurnálu poslanec Pekárek důvody, proč nemá v úmyslu se mandátu vzdát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoje a postupy ODS v kauze poslance Pekárka shrnula ve večerních Ozvěnách dne poslankyně za ODS Lenka Kohoutová

Včera také členové oblastní rady ODS Pekárka znovu důrazně vyzvali, aby ukončil své členství ve straně a aby se vzdal mandátu poslance parlamentu. Podle nich ho neměl vůbec přijímat.

„Každý hlas je dobrý, ale domnívám se, že bychom to dali dohromady i bez pana kolegy. Ale předpokládám, že pokud zůstane, tak bude hlasovat nejlépe podle svého vědomí a svědomí,“ říká poslankyně za ODS Lenka Kohoutová s tím, že pevně věří, že kolega Pekárek svůj mandát složí.

Dalším krokem by podle Lenky Kohoutové by mohlo být rozhodnutí vedení ODS o tom, že poslanec Pekárek bude ze strany úplně vyloučen.

Pekárek by neměl být impulzem k revizi dílčí části ústavy, říká právník

Číst článek

Věra Pfeifferová, Petr Dudek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme