Poslanec Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení

Odvolací soud poslal poslance Romana Pekárka za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na pět let do vězení s dozorem. Zároveň mu na pět let zakázal činnost v samosprávě a uložil mu pokutu 250 tisíc korun. Poslaneckého mandátu ho ale soud zbavit nemůže. Rozsudek je pravomocný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení

Poslanec Roman Pekárek půjde za přijetí úplatku a zneužití pravomoci na 5 let do vězení | Zdroj: ČTK

Vrchní soud mu tak zmírnil původní šestiletý trest. Současně ale zpřísnil právní kvalifikaci, když ho uznal vinným nejen z přijetí úplatku, ale i ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek nabídl brněnskému podnikateli Petru Ličkovi, že zařídí za milionový úplatek prodej městského pozemku v Kolíně za 15 milionů korun. Hodnota pozemku je však podle znalců téměř třikrát vyšší, zhruba 40 milionů korun. Pekárkovi se pak podařilo o výhodnosti transakce přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozsudek nad Romanem Pekárkem sledoval reportér Martin Drtina

I když se předání peněz nikdy nepodařilo prokázat, k odsouzení za tento trestný čin stačí jen to, že si o úplatek řekl. Prokazuje to nahrávka z dálničního odpočívadla, kde se oba aktéři této kauzy – Ličko a Pekárek – spolu domlouvali.

Obhajoba se záznam snažila zpochybnit, ale předseda senátu Martin Zelenka jejím argumentům neuvěřil. „Pokud bylo namítáno, že z této zvukové nahrávky nevyplývá, že by byl vysloven ze strany obžalovaného Romana Pekárka požadavek na úplatek ve výši jednoho milionu korun, pak to považuje odvolací soud za naprosto absurdní tvrzení, neboť opak je pravdou a zejména v tomto směru jeho žádost o úplatek je zřetelná a jinou možnost nepřipouštějící,“ řekl soudce.

Pekárek poslancem zůstává

Vedle trestu vězení soud Pekárkovi uložil i peněžitou pokutu čtvrt milionu korun a zakázal mu na pět let činnost ve státní správě. Pekárek nesmí podle rozsudku usednout ve vládě, nebo být státním úředníkem či třeba jen náměstkem ministra, poslancem být ale může. K tomu, aby složil mandát, ho soud donutit nemůže.

Na otázku reportéra Radiožurnálu, jak se zachová, odpovědět odmítl. Z rozsudku byl v šoku a od soudu odcházel se slzami v očích.

Roman Pekárek se stal poslancem letos 9. listopadu jako náhradník za jednoho z trojice rebelujících občanských demokratů. Koalici už pomohl prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Členství v ODS po nátlaku straníků pozastavil, poslaneckého mandátu se ale nevzdal. Vláda má ve sněmovně jen křehkou většinu a jeho hlas potřebuje.

„Nezlobte se na mě, já jsem z toho úplně v šoku. Protože já jsem si opravdu myslel, že soud bude důkazy vážit opravdu vážně, a nikoli tímto způsobem,“ povzdechl si Pekárek.

Rozsudek je možné napadnout dovoláním k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek a Pekárek tak v příštích týdnech bude muset do vězení nastoupit.

Otázkou zůstává, jak bude moci vykonávat funkci poslance, když mu za několik týdnů přijde výzva k nástupu do věznice. Jeho hlas je přitom pro křehkou vládní většinu důležitý, před několika týdny pomohl prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře. Po dnešním rozsudku ho ke vzdání se mandátu vyzvala jak koalice, tak i opozice.

Druhému obžalovanému, podnikateli Petru Ličkovi, soud trest zmírnil. Původní rok za mřížemi změnil na podmínku s dvouletou zkušební dobou a peněžitý trest 250 tisíc korun.

Odsouzeného poslance Pekárka vyzývá k odchodu koalice i opozice

Číst článek

Nezařazený poslanec Roman Pekárek je vůbec prvním pravomocně odsouzeným zákonodárcem. V současném volebním období stanuli před soudem také Vít Bárta z Věcí veřejných a nezařazený Jaroslav Škárka. K soudu půjde i Bártův spolustraník Otto Chaloupka.

Na soud zatím ve vazbě čeká bývalý sociální demokrat David Rath. Trestnímu stíhání v kauze nákupu letadel CASA čelí i bývalá místopředsedkyně sněmovny za TOP 09 Vlasta Parkanová. Tyto kauzy mají jedno společné ­– ve všech jde o podezření z korupce nebo úplatků, případně předraženou veřejnou zakázku a také to, že jejich aktéři jsou stále poslanci.

Ve sněmovně už je návrh její předsedkyně Miroslavy Němcové, který pravomocně odsouzeného poslance zbavuje mandátu. Stávajících poslanců se ale změna týkat nebude. V případě prvního pravomocně odsouzeného poslance Romana Pekárka zatím jeho bývalým spoustraníkům nezbývá, než ho přemluvit, aby se mandátu sám vzdal. Až dosud se o to však snažili marně.

Martin Drtina, Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme