Poslanec Radim Fiala opustil ODS. Vládní strany přišly o většinu ve sněmovně

Jeden ze šesti rebelujících poslanců Radim Fiala po 15 letech opustil ODS. Poslanecký mandát si ale chce nechat a ve sněmovně prý bude dál podporovat Nečasovu vládu. Vládní strany přesto přišly o většinu v Poslanecké sněmovně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Radim Fiala kvůli neshodám s vedením opustil ODS

Poslanec Radim Fiala kvůli neshodám s vedením opustil ODS | Zdroj: ČTK

Fiala zůstává poslancem a je prý připraven nadále podporovat kroky současné vlády, má pro to ale několik podmínek.

„Ano, budu i nadále podporovat tuto koaliční vládu za předpokladu, že se bude řídit koaličním programem této vlády a že bude respektovat středopravý koncept vládnutí,“ řekl Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na vystoupení Radima Fialy z ODS zjišťovala redaktorka Václava Marešová

Fiala odešel z poslaneckého klubu i ze všech stranických funkcí, tedy výkonné rady i regionální rady strany v Olomouckém kraji.

Svůj odchod ze strany poslanec zdůvodnil neshodami s vedením Občanské demokratické strany. Ty se v poslední době prohloubily především kvůli sporu o vládní daňový balíček. Poslanci také vadilo, že ODS nevyvodila žádné důsledky z výsledků říjnových voleb, ve kterých strana až na výjimky propadla.

„Neshody, které v poslední době vyvrcholily problematikou zvyšování daní. Dále jsem nezaznamenal na různých úrovních vedení ODS žádnou sebereflexi na právě proběhlé krajské a senátní volby. Třetí důvod je Evropská unie, já jsem nikdy nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu, pro Evropský stabilizační mechanismus,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných důvodech odchodu Fialy z ODS mluvil komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Před pár dny Radiožurnálu řekl, že pro stranu by bylo nejlepší, kdyby se do jejího čela vrátil Václav Klaus. Politik jako on podle něj české pravici chybí.

„Radim Fiala zrovna nepatří k hodně známým a dravým odbojníkům, naopak má pověst poměrně mírného člověka. Dokonce jeho koaliční kolegové z jiné strany mi říkali, že kdyby si v té skupině šesti rebelů měli vybrat někoho, kdo tam možná rebeluje opravdu pro ideje a ne z jiných důvodů, tak že by to byl on,“ upozorňuje komentátor Radiožurnálu Petr Nováček.

„Důvod odchodu mohl být ten, že buď nechtěl být (Fiala) spojován se zbytkem rebelů, respektive s jejich motivací, protože ta u pánů Tluchoře a dalších je evidentně jiná, než že by šlo o ideje. Nebo možná taky z toho důvodu, že považuje ODS za do té míry vnitřně neladnou, že nepovažoval za užitečné jako poslanec na kongres jet,“ přemítá Nováček.

Další oslabení vlády

Premiér a šéf ODS Petr Nečas to označil za „útěk od vlastní politické odpovědnosti“. Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) ale není Fialův odchod dobrou zprávou pro trojkoalici, protože ve sněmovně opět o něco oslabí.

Vládní strany mají nyní 99 poslanců – 50 za ODS, 41 za TOP 09 a 8 za LIDEM. S koalicí však často hlasují i bývalí členové ODS Michal Doktor a Pavel Bém, a také Milan Šťovíček z Věcí veřejných.

„Já rozhodně s poslancem Fialou jednat nebudu, je to spíše věc ODS, protože je to její problém. Nicméně je to i problém celé vlády, která je i tímto krokem zase o něco blíže svému pádu,“ míní Peake.

Podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostové je odchod dalšího poslance ze strany důkazem, že ODS je v rozkladu. A pokud by se měla vláda opírat o převahu jediného hlasu, jsou podle něj lepší nové volby.

„Je evidentní, že jestli by se koalice měla trápit ve sněmovně nějakým dohadováním s jednotlivými poslanci o jeden nebo o dva hlasy, pak jsou rozhodně lepším a poctivějším řešením předčasné volby,“ myslí si Petr Gazdík.

Poslanec Radim Fiala kvůli neshodám s vedením opustil ODS | Foto: ČTK

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda vidí za odchodem Fialy ze strany i rozpory uvnitř jeho regionální organizace.

„Mě to rozhodnutí překvapilo, i když vím, že na té regionální a místní úrovni pan kolega Fiala byl už dlouhodobě v neshodě s většinovým názorem a že dlouhodobě signalizoval jistou míru nespokojenosti,“ řekl Benda.

Dalších pět rebelujících poslanců ODS odchod ze strany prý zatím neplánuje. Podle jejich neformálního lídra Petra Tluchoře svého kolegu chápou, ale stále doufají v návrat ODS k pravicové politice.

Václava Marešová, Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme