Poslanec Šustr rezignuje, KSČM chce odvolat dva místopředsedy

Poslanec Ladislav Šustr, zvolený za KDU-ČSL a teď nezávislý kandidát za TOP 09, rezignuje na posty v Poslanecké sněmovně a v dozorčí radě Sazky. Informoval o tom server iDnes.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní MfD totiž píše, že zástupci KSČM a TOP 09 byli za milion korun ochotni slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Předseda KSČM Filip žádá odvolání místopředsedů Dolejše a Miloty.

Navíc slíbili dárci peněz skrytí jeho identity. Tím by porušili zákon. Strany oslovoval novinář, který se vydával za majitele neexistující sítě heren.

Jednali s ním i zástupci všech dalších sněmovních stran kromě Strany zelených, která nabídku okamžitě odmítla. Občanští a sociální demokraté a lidovci podle listu na "obchod" nakonec nepřistoupili.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kalousek k rezignaci L. Šustra

Jak řekl Radiožurnálu lídr strany Miroslav Kalousek, poslanec Šustr neměl oprávnění jednat za TOP 09:

"Pan Šustr nemohl jednat za TOP 09, protože nebyl a není naším členem. Tím se nezříkáme odpovědnosti, protože s námi spolupracoval jako poslanec ve sněmovně a byl zařazen na čtvrtém místě kandidátky v Jihomoravském kraji. Žádný organismus nemůže stoprocentně vyloučit individuální selhání. To jediné, co jsme mohli udělat, bylo vyřešit to velmi důsledně v řádu hodin."

Předseda KSČM uvažuje o odvolání dvou místopředsedů strany

Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Vojtěch Filip také zareagoval na zjištění, že dva místopředsedové strany jsou ochotni za peníze slíbit to, co slibovat nemohou. Požádal je o zvážení, jestli dál setrvají v politice.

V rozhovoru pro Český rozhlas ale zdůraznil, že může jít také o řízenou provokaci z řad novinářů a v případu nechce postupovat unáhleně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Filip žádá jednání výkonného výboru KSČM

"Já jsem z toho velmi překvapen, a to nemile. Nařídím mimořádné jednání výkonného výboru. Nechám to prošetřit a doporučit oběma: jestli nejsou schopni odolávat provokacím, nebo takovým nabídkám, aby dál v politice nepokračovali. Jiří Dolejš má možnost složit mandát, soudně se obhájit a dál kandidovat, stejně tak Čeněk Milota," níní Filip.

Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Jiří Dolejš Radiožurnálu ale řekl, že nic figurantům Mladé fronty Dnes nepřislíbil a celá schůzka se odehrála jinak, než píše list. Nevidí důvod, proč by měl politiku opouštět.

Jiří Dolejš se důrazně hájí

Místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Jiří Dolejš Radiožurnálu potvrdil, že se 21. září spolu s Čeňkem Milotou setkali s figurantem Mladé Fronty DNES, který se vydával za majitele neexistující sítě heren a zajímal o loterijní zákon. Ale to, že by tomuto muži něco konkrétního slíbil za to, že dá jejich straně peníze, důrazně odmítá.

Uvádí, že šlo o běžnou informativní schůzku, o kterou ho jako poslance může požádat kdokoli. V celém případu své pochybení necítí a takové vysvětlení podal i předsedovi komunistů Filipovi.

Celá schůzka se podle něj odehrála jinak, než píše list: " Ale nebylo to něco za něco. V každém případě jsme se o legislativě bavili pouze v informativní rovině a jako samostatném problému, který nebyl podmíněn tím, jestli pan Benák straně něčím pomůže, nebo nepomůže," uvedl Dolejš.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Dolejš odmítá nařčení

Milan Kopp, Hana Albertová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme