Poslanec Tlustý: Rebelové z ODS by mohli v úterý hlasovat proti vládě

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý naznačil, že by se mohl postavit proti současné koaliční vládě. Spolu s dalšími rebely z řad ODS Janem Schwippelem a Jurajem Ranincem by se prý už toto úterý mohli připojit v Poslanecké sněmovně k politické opozici ČSSD a KSČM a vyslovit nedůvěru kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Tlustý se fotografuje

V. Tlustý se fotografuje | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Vlastimil Tlustý řekl v České televizi, že se na společném postupu se Schwippelem a Ranincem definitivně dohodnou až před úterním hlasováním. On sám prý má o pokračování či nepokračování koaliční vlády jasno.

"Jsou dneska zřetelnější důvody pro to, aby se vláda dál netrápila. Vláda, zejména premiér Topolánek, zradila naše voliče, vláda odmítá přiznat míru krize, která na nás přichází, odmítá přiměřeně reagovat," vysvětlil Tlustý.

Místopředseda ODS David Vodrážka v České televizi vyzval rebelující poslance k odpovědnosti, podle něj je nyní důležitější soustředit se na řešení hospodářské krize. "V tuto chvíli už nehraje roli nějaká racionální úvaha, ale spíše osobní problémy. Já bych chtěl vyzvat k maximální odpovědnosti. My zde řešíme krizi a vláda tu krizi řeší dobře. Tahat do toho osobné věci, zneuznání a podobně, to si myslím, že je maximálně nepolitické," uvedl Vodrážka.

Předseda koaliční KDU-ČSL Jiří Čunek výsledek hlasování nechce předpovídat. Podle něj je na ODS, aby se stranickými kritiky o jejich postoji jednala. "Já těžko asi můžu vstupovat do těchto jednání, která patří klubu ODS. Takže pokud jde o pány poslance Tlustého, Ranince a Schwippela, pak je to věcí ODS, aby tuto situaci řešila," podotkl Čunek.

Parlamentní hlasování o nedůvěře vládě iniciovala opoziční ČSSD. Spolu s KSČM, která chce kabinet rovněž svrhnout, ale mají jen 97 hlasů. K vyslovení nedůvěry vládě je zapotřebí nejméně 101 hlasů ve dvousetčlenné sněmovně. Pokud by se Tlustý, Raninec a Schwippel opravdu postavili proti vládě, chyběl by opozici už jen jediný hlas k tomu, aby tentokrát vládu sesadila.

Sledované proto bude stanovisko poslankyně a někdejší předsedkyně Republikové rady Strany zelených Olgy Zubové. Ta se ještě nerozhodla, jak bude o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě toto úterý hlasovat. Záležet podle ní bude i na stanovisku předsednictva nového politického seskupení - Demokratické strany zelených. Zubová je totiž jeho členkou od pátečního ustavujícího shromáždění této konkurence Strany zelených, kteou vede Martin Bursík.

"Míra přehmatů vlády dosáhla opravdu svého vrcholu. Došlo k tomu, že exekutivní moc zásadně ovlivňuje moc soudní, a to prostě není možné tolerovat. Na druhé straně je tu otázka českého předsednictví, otázka zodpovědnosti k republice a k naší roli v Evropě. Tyto otázky je třeba porovnat a zvážit, co je pro nás důležitější," prohlásila Zubová, která byla spolu další členskou sněmovny Věrou Jakubkovou před dvěma týdny vyloučena ze Strany Zelených. Jakubková o vstupu do nové strany neuvažuje, podle Zubové s ní ale bude spolupracovat.

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že opozice má dostatek hlasů potřebných ke svržení vlády. Pokud Topolánkův kabinet skutečně padne, české předsednictví podle Sobotky ohrožené nebude. "Všichni umíme počítat, vláda má menšinu v Poslanecké sněmovně, prostě to tak už je v tuto chvíli. Ale důležitá věc je, že když vyjádříme v úterý nedůvěru vládě, tak bude vládou v demisi a bude nutno zahájit politická jednání o dalším postupu. Vláda v každém případě bude moci i v demisi pokračovat ve výkonu evropského předsednictví," uvedl Sobotka v České televizi.

Koaliční kabinet ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je nyní pod tlakem například kvůli pokusu premiérova přítele Marka Dalíka přesvědčit novináře, aby nevysílal reportáž o vyšetřování poslance a bývalého člena ČSSD Petra Wolfa. Sílí rovněž hlasy volající po odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, potažmo po odvolání ministra spravedlnosti jiřího Pospíšila.

K tématu si přečtěte také:
J. Raninec pro Radiožurnál: Dnes bych vládu nepotopil
Premiér má prý důkazy o manipulaci loňské volby prezidenta republiky
ČSSD chce popáté hlasovat o nedůvěře vládě, tentokrát kvůli kauze Wolf
Premiér Topolánek přiznal, že chtěl pomoc pro bývalého sociálního demokrata Wolfa
Zelení vyzvali k odvolání nejvyšší žalobkyně Vesecké
Zubová s Jakubkovou jednaly proti vlastní straně, tvrdí šéf zelených Bursík
Zelení vyloučili čtyři stranické kritiky
Tlustý v Radiožurnálu: Informací z Krakatice se nebojím
Martin Bursík pohrozil odchodem z koalice
Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry
Z klubu ODS odchází už druhý poslanec - Jan Schwippel
Rebelující poslanec Raninec opustil klub ODS
Vláda přežila čtvrté hlasování o nedůvěře

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka, Věra Pfeifferová, Jakub Šídlo, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme