Poslanec ve vazbě nemůže docházet do sněmovny, tvrdí ústavní expert

Poslanecká sněmovna řeší, co s účastí Davida Ratha na červnové schůzi dolní komory, pokud se vazebně stíhaný poslanec dobrovolně nevzdá svého mandátu. K tomu ho zatím bez odezvy vyzývají sociální demokraté. Podle odborníka na ústavní právo Jana Kudrny ale Rath v nynější situaci nemá právo se schůzí sněmovny účastnit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 13.3.2012, David Rath

Poslanecká sněmovna 13.3.2012, David Rath | Foto: Filip Jandourek

Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) uvedla, že pokud se David Rath mandátu nevzdá, bude se muset jeho přítomnost na schůzi vyřešit. O svou případnou účast na jednání by podle Němcové musel požádat soud, státní zástupkyni, policii či vedení vazební věznice.

„V žádném případě. Já nedokážu posoudit, z čeho tento názor někdo dovozuje,“ odporoval šéfce sněmovny ve Světě o jedné Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

„Ta ústavní konstrukce je podle mého názoru taková, že vydání k trestnímu stíhání znamená vydání se všemi důsledky, které z trestního stíhání mohou plynout. A z podstaty věci tedy plyne, že ten, kdo je odsouzený třeba k trestu odnětí svobody, nebo na koho je uvalena vazba, tak podstata těchto institutů je, že dotčená osoba nemůže opustit třeba vazební věznici nebo místo výkonu trestu,“ vysvětluje Kudrna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Kudrna z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK byl hostem Světa o jedné

Mandát by ale poslanci ani po případném pravomocném odsouzení nezanikl. Proto by po celou dobu dál pobíral plat a další náhrady, i když by se zasedání sněmovny neúčastnil.

„To jsou jisté paradoxy naší ústavní úpravy, ale znamená to prostě to, že konstrukce našeho poslaneckého mandátu je zcela striktně demokratická, tedy že jsou v článku 25 Ústavy uvedené konkrétní důvody, které mohou vést k zániku mandátu, ale odsouzení, tím méně pouze obvinění z nějakého trestního činu mezi nimi není.“

„To znamená, mandát bude trvat dále; sice se to může zdát leckomu absurdní, ale není to zcela neobvyklé řešení ve světě,“ poznamenal Jan Kudrna.

Martina Mašková, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme