Poslanec Vrbík vystoupil ze strany: napětí v US-DEU stoupá

Fungování vládní koalice odchod poslance Tomáše Vrbíka z Unie svobody-DEU neohrozí, tvrdí předseda nejmenší vládní strany Petr Mareš. Koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU má ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 hlasu. Situací se dopoledne zabývalo předsednictvo unionistů, a jednání se zúčastnil i Vrbík. Poslanec zůstává i nadále členem desetičlenného klubu US-DEU ve sněmovně. Pražská organizace volá po mimořádném sjezdu, šéf unionistů ale zůstává klidný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Vrbík

Tomáš Vrbík | Foto: US-DEU

Poslanec Unie svobody Tomáš Vrbík na včerejším jednání pražských unionistů oznámil, že vystupuje ze strany. Zároveň rezignoval na post předsedy krajské organizace. V poslaneckém klubu US-DEU ale Vrbík zůstává. "V tuto chvíli nehodlám dělat žádné další kroky, budu působit jako nestraník v klubu Unie svobody," potvrdil Radiožurnálu.

Koalice by si tak ve sněmovně měla většinu 101 hlasů zachovat. Teprve příští dny však naznačí, zda se při hlasování ve sněmovně křehká vládní převaha zhroutí nebo ne. "O podpoře vládních návrhů zákonů bude muset vládní koalice vyjednávat tak, jak vyjednávala doposud, protože ta stojednička, jak se ukazovalo mnohokrát, byla velmi křehká a vždy bylo potřeba jednat o mnoha věcech individuálně s jednotlivými poslanci," dodal Vrbík.

K odchodu ze strany vedla Vrbíka nespokojenost s politikou a strategií vlastní strany. "Tyto moje názory, které jsem říkal veřejně i mediálně, se staly uvnitř pražské Unie svobody terčem kritiky. Byl jsem kritizován za to, že těmito výroky poškozuji Unii svobody," vysvětlil důvody rezignace.

Vrbíka by mohli následovat i další unionističtí zákonodárci. Svůj odchod nevylučuje například poslanec z Moravskoslezského kraje Marian Bielesz. "Já si myslím, že ten stav je nutným důsledkem vývoje v Unii svobody v posledních měsících. My jsme opakovaně upozorňovali, nejen kolega Vrbík, ale i další poslanci na nutnost provedení zásadních změn jak personálních, tak změn dalšího směřování strany, které se dá jednoduše shrnout o jedné věty: vrátit se k programu Unie svobody."

O zachování "101" se má postarat US-DEU

Odchod Vrbíka by mohl vést k ohrožení křehké koalice. Mareš i předsednictvo strany ale říká: Vrbík se tak choval i dosud, nic zásadního se tedy nemění. Práce koaliční lády není jeho rozhodnutím ohrožena. "My jsme také považovali za velmi vážnou věc chvíli, kdy jeden z poslanců sociální demokracie opustil klub sociální demokracie, což z hlediska parlamentního fungování mnohem závažnější než krok, který se rozhodl udělat poslanec Vrbík. Naši koaliční partneři jistě věří tomu, že zvládneme tu situaci stejně jako ji zvládli oni."

Vyvstává otázka: Odejde Unie svobody z vlády? Mareš sám se k tomu nechystá. "Kdybych měl jako důvod k odstoupení z vlády brát každou informaci, že se nám rozpadá klub, tak bych musel premiérovi naše odstoupení z vlády oznámit už před dvěma lety." Ovšem podle dodatku ke koaliční smouvě z roku 2002 jsou strany za své poslance respektive za jejich hlasování zodpovědné. Když si neporadí, měly by z vlády odejít.

Mareš sice připouští: Vrbík odešel ze strany, ale zůstává v poslaneckém klubu a unionisté podle Mareše také netlačili na ČSSD, když jejich poslanec Josef Hojdar ze svého klubu vystoupil. "Považuji tento dodatek podobně vyhaslý jako některé mezinárodní dokumenty," dodává Mareš.

Další koaliční partner KDU-ČSL věří, že unionisté situaci zvládnou. Bude-li vláda ohrožena hlasováním Vrbíka či dalších, teprve pak to bude koalice řešit. "Samozřejmě, že ze 101 poslanců může každý podlehnout pokušení býti tím 101. V takovém případě by si každý z nich měl uvědomit, že důsledek jejich postojů dostává k moci komunisty."

Podle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Jaromíra Talíře to rozhodně není dobrá zpráva a teprve čas a důležitá hlasování ukáží, jak pevná je pozice vládní koalice. "Záleží na tom, jak si bude vysvětlovat svojí pozici dalšího působení v klubu, protože klub už má dva nezávislé poslance paní Fišerovou a pana Karáska, kteří hlasují velmi disciplinovaně. Uvidíme, jak se bude chovat pan Vrbík," uvedl Talíř.

Podle vicepremiéra a ministra financí Bohuslava Sobotky je Vrbíkův odchod z Unie svobody poměrně velkou komplikací pro celou vládní koalici. "Určitě to pozici koalice neposílí, ale rozhodně to oslabí pozici Unie svobody v rámci vládní koalice. Myslím, že by bylo nešťastné, aby koalice musela pro své klíčové návrhy hledat podporu nad rámec koaličních poslanců. Tu odpovědnost má nyní plně Unie svobody a ta musí situace plně zlvádnout. Unie svobody musí garantovat všechny své hlasy pro koaliční dohody."

Vrbík byl kritikem i dříve

Konzultant a bývalý šéf pražské organizace US-DEU Vrbík loni v dolní komoře nahradil poslankyni téže strany Hanu Marvanovou, která na mandát rezignovala z rodinných důvodů. Proslul jako nesmlouvavý kritik stranického vedení, jemuž vyčítal společnou vládu se sociálními demokraty a lidovci.

Velmi kritický byl také vůči reformě veřejných financí. Některé její body jsou podle něj v rozporu s volebním programem unie. Loni v září při hlasování o reformě chyběl, neboť byl vypárován za poslance Petra Kotta. Nezúčastnil se ani prosincového hlasování o státním rozpočtu na letošní rok.

Pražská organizace vyzvala předsedu Mareše ke svolání mimořádného sjezdu. Petr Mareš svolání celorepublikového shromáždění sám nepřipravuje, ale předloží návrh celorepublikovému výboru a ten rozhodne. Zatím to ale na mimořádný sjezd u Marešovců nevypadá.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Jana Zemanová, Dana Jaklová, Martin Hromádka, Michal Fila, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme